Bursa Yaşam
Bursa

İnegöl ücretsiz Turgut Alp türbe gezisi düzenliyor

İnegöl Belediyesi, şehrin fatihi olarak bilinen ve Osmanlı döneminde İnegöl’ün Türk yurdu olmasını sağlayan Turgut Alp’in restore edilen türbesine ücretsiz gezi düzenliyor. Kayıtların 20 Ağustos’a kadar alınacağı gezi için yaş sınırlaması bulunmazken, 18 yaşından küçükler ailesi veya aile izniyle katılabilecek. Geziler hafta sonları Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak.


İnegöl Belediyesi, şehrin fatihi Turgut Alp’e vefa örneği göstererek Bursa Valiliği iş birliğinde Turgutalpköy Mahallesinde bulunan türbeyi restore etmişti. Burada türbeyle beraber bölgede sosyal tesis olarak hizmet verecek bir düzenleme de yapılırken, ilçe halkının da hem Turgut Alp’in türbesini hem de bölgeyi ziyaret etmesi, tanıması adına bir gezi programı düzenlendi. Belediye Başkanı Alper Taban, bugün düzenlediği basın toplantısında “Ecdadın İzinde Turgut Alp Türbe Gezisi” programının duyurusunu yaptı.
26-27 Ağustos’ta ilk tur yapılacak
Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek geziye katılmak isteyenler bugün itibariyle 20 Ağustos Pazar gününe kadar 153 Çözüm Merkezimizi arayarak veya bizzat gelerek kayıt yaptırabilecek. Geziye katılmayla ilgili bir yaş sınırlaması bulunmazken, 18 yaşından küçüklerin resmi mevzuat gereği ya ebeveynleriyle geziye katılmaları gerekiyor ya da Çözüm Merkezine anne veya babasıyla bizzat başvurarak muvafakatname imzalamaları gerektiği ifade edildi. Geziler hava şartları uygun olduğu takdirde 26-27 Ağustos tarihlerinde başlayacak. Her hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri 12.00’da ve 15.00’da iki ayrı tur yapılacak. Gezi sırasında vatandaşlarımıza gözleme ve çay ikramları da olacak.
“Osmanlı’nın kuruluşuna şahitlik etmiş bir coğrafyada İnegöl”
Belediye Encümen Salonunda düzenlenen basın toplantısında geziye ilişkin açıklama yapan Başkan Alper Taban, “Bugün yeni bir duyuruyu yapmak üzere bir aradayız. İnegöl’ün fatihi Turgut Alp’in türbesinin bulunduğu bölgeye vatandaşlarımız için bir gezi planlaması yaptık. Buraya vatandaşlarımızı götürmek istiyoruz. Bu vesileyle İnegöl’ümüzün tarihinden de söz etmek istiyorum. Elimizdeki verilere göre 5 bin yıllık tarihi olan bir şehir İnegöl. Burada pek çok medeniyetler yaşamış. Günümüzde de izlerini, eserlerini görebildiğimiz kişi ve şahsiyetler var. Özellikle yakın tarihte Osmanlı dönemine ait İnegöl’de ciddi izler var. Osmanlı’nın kuruluşuna şahitlik etmiş bir coğrafyada İnegöl. Beylikten imparatorluğa geçiş sürecinde ilk şehidini de bu topraklarda veriyor. Baykoca Hamzabey Mahallemizde metfun. Bunun gibi pek çok tarihi şahsiyet İnegöl topraklarında” dedi.
Turgut Alp, İnegöl’ün Fatih’i
Turgut Alp hakkında da hatırlatmalarda bulunan Başkan Taban, şöyle devam etti: “Turgut Alp, İnegöl’ün fethinde ve günümüze kadar Türk yurdu olarak kalmasında önemli bir isim. Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi’nin silah arkadaşı, İnegöl’ün Fatihi olarak biliniyor. Osmanlı’nın kuruluş yıllarında bu toprakların Türk yurdu olması için mücadele vermiş bir kahraman. Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi’nin yanında birçok cenge katılmış olan Turgut Alp, İnegöl’ü 1299 senesinde Bizans Tekfuru Aya Nikola’dan alarak Osmanlı’ya kazandıran komutandır. İnegöl’ün fethinden sonra o dönem adı Genci olan, günümüzdeki adıyla Turgutalpköy Mahallesi olarak bilinen bölgeye yerleşen Turgut Alp, burada vefat etmiştir ve defnedilmiştir.”
Türbe restore edilerek yeniden ziyarete açıldı
“Bizler de Temmuz ayında restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz Turgut Alp Türbesi ve çevresini yeniden ziyarete açmıştık. Bunu şunun için yaptık, bu şehre hizmet etmiş insanların hayır dua ile anılması, ziyaret edilmesini sağlamanın bugün hizmet edenlerin görevi olduğunu düşünüyorum. Biz bugün huzur içerisinde yaşıyor olabiliriz ama bu toprakların vatan olmasını sağlayan insanları da unutmamalıyız. Onların çabaları sayesinde biz bugün huzur içerisinde yaşıyoruz.”
Ücretsiz gezi düzenleniyor
“Ücretsiz Turgut Alp Türbe Gezimize kayılmak isteyenler bugün itibariyle 20 Ağustos tarihine kadar 153 hatlarımız üzerinden kayıt yaptırabilirler. Aynı zamanda Çözüm Merkezimize şahsen gelerek kayıt yaptırabilirler. Biz gençlerimizin de bu sürece özellikle katılmasını istiyoruz. Ancak 18 yaş altı gençlerimizin katılmak istemeleri durumunda veli izniyle başvurması gerekiyor. Orada çok güzel mescidinden kafeteryasına kadar güzel bir alan oluşturuldu. Orada vatandaşlarımıza çay ve gözleme ikramları da yaparak rehber eşliğinde alanı tanıtacağız.”

Related posts

Osmangazi Belediyesi’nin deprem bölgesine yardımları devam ediyor

Bursa Yaşam

İnegöl’de 23 Nisan coşkusu

Bursa Yaşam

İnegöl’ün 7. Kitap Şöleni Başladı

Bursa Yaşam