Bursa Yaşam
Bursa Teknoloji

GUHEM yeni Alper Gezeravcı’lara ilham oluyor

Dünyanın sayılı uzay ve havacılık eğitim merkezlerinden GUHEM’e ara tatilde öğrencilerden yoğun ilgi görüyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle kurulan Türkiye’nin ilk interaktif uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) ara tatilde öğrencilerden yoğun ilgi görüyor. Alanında dünyanın sayılı merkezlerinden olan merkez, günlük mevcut ziyaretçi sayısı sömestrda 4 katına çıktı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, İlk insanlı uzay misyonu çerçevesinde ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın Türkiye’de uzay farkındalığının artmasında çok büyük etken olduğunu söyledi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 11 yıl önce 2013 yılında “Türkiye’nin ilk Gökmen’i neden Bursa’dan çıkmasın” diyerek önemli bir vizyon ortaya koyduklarını belirterek, bu vizyon doğrultusunda gençlere ve çocuklara için ilham kaynağı olan GUHEM’i Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğinde hayata geçirdiklerini dile getirdi.

“Yeni Alper’lere yeni Tuva’lara ilham oluyor”

Türkiye’nin uzay alanında artık yepyeni bir aşamaya adım attığını ifade eden Başkan Burkay, “BTSO olarak bu anı uzun yıllardır hayal ediyorduk. Ülkemizin uzay sektöründe dünya ile rekabet edebilen, sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için her şeyden önce nitelikli insan kaynağına ihtiyacı var. Bunun için bir farkındalık oluşturulması ve özellikle parlak gençlerimizin bu alana yönlendirilmesi gerekiyor. Bizler de GUHEM’i bu vizyon doğrultusunda hayata geçirdik. GUHEM, 13 bin metrekarelik alanda havacılık akademisi, mekatronik laboratuvarı ve simülatörler gibi pek çok düzenekle alanında Avrupa’da en büyük, dünyada ise ilk 5 merkez arasında yer almaktadır. GUHEM’de yeni Alper’ler, yeni Tuva’lar yetiştirmek için önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Ziyaretçi sayısı 3-4 kat arttı”

GUHEM’de ziyaretçi sayısının 1 milyonu geçtiği belirten Burkay, “GUHEM’i ziyaret eden herkes yepyeni bir bakış açısı ve büyük bir heyecanla ayrılıyor. Özellikle ara tatilde yoğun ilgi oluyor. Eğitim ve öğretim dönemi ara tatilinde merkeze ziyaretçi sayıları 3-4 katına çıktı. GUHEM’e sadece Bursa’dan değil, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinden ziyaretçiler geliyorlar. GUHEM sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin simge merkezlerinden birisi haline geldi. Yeni jenerasyon artık daha fazla uzay ve havacılığa ilgi duymaya başladı. Özellikle ilk insanlı uzay misyonunda atılan adım Türkiye’de uzay farkındalığının artmasında çok büyük etken oldu” dedi.

Related posts

Trendyol ile e-ihracatta öne çıkan ilk 10 şehir arasında Bursa’da var

Bursa Yaşam

İnegöl Belediyesi çiftcisinin yanında

Bursa Yaşam

Bu ağaçtan dut yemek helal

Bursa Yaşam