Bursa Yaşam
Gezelim Görelim

Bursa’da Görülmesi Gereken Yerler

Bursa, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü bir şehirdir. Bursa gezilecek yerler konusunda turistlere birçok seçenek sunar. Bu güzel şehirde tatilinizi geçirmek için tercih edebileceğiniz turistik noktalar bulunur. Bayramda veya özel bir tatilde aileniz veya sevdiklerinizle birlikte keyifli anlar yaşayabileceğiniz mekanlar Bursa’nın en popüler yerleri arasında yer alır. Ayrıca, tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Bursa gezi rehberi arayanlar için en güzel ve en renkli yerleri bir araya getiren bir şehirdir.

1. Bursa Kent Müzesi

Bursa - 15. Bursa Kent Muzesi

Bursa Kent Müzesi: Türkiye’nin ilk kent müzesi olarak bilinir ve Bursa’nın tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısını tanıtmayı amaçlar. Müze, 2004 yılından beri kentin eski adliye binasında hizmet vermektedir ve ziyaretçilerine Bursa’nın 7000 yıllık bir zaman dilimindeki değişim ve gelişimini anlatır.

Müzenin koleksiyonu, kentin tarihini ve kültürel zenginliklerini yansıtan eserlerden oluşur . Bu eserler arasında Osmanlı döneminden kalma belgeler, arkeolojik buluntular, el yazmaları, şehir planları, fotoğraflar, gravürler ve benzeri materyaller yer almaktadır. Bunların yanı sıra müzede, Bursa’nın geleneksel el sanatlarından hediyelik eşyalar ve yöresel lezzetlerin sunulduğu bir alışveriş merkezi de bulunmaktadır.

Bursa Kent Müzesi, Avrupa Müze Forumu tarafından 2006 yılında düzenlenen ödül töreninde övgüye değer görülmüştür. Müzenin ödül alması, Bursa’nın kültürel ve tarihi zenginliklerinin dünya genelinde tanınmasına katkı sağlamıştır.

2. Bursa Ulu Cami

Bursa - 1.Bursa Ulu Camii

Bursa Ulu Cami: Bursa’nın tarihi sembollerinden biridir ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yapılmıştır.

Mimarisi, Osmanlı mimarisinde özgün bir yapısı sergiler. 55,00 x 69,00 metre ölçülerinde , dikdörtgen planlı bir yapıdır ve toplam inşaat alanı 3.165 metrekaredir. Ulu Camii’nin özellikleri arasında 20 kubbeli olması, büyük bir advana sahip olması, Osmanlı dönemi Hat sanatına ait zengin örnekleri içermesi gibi faktörler yer alır.

Cami, Bursa’nın Atatürk Caddesi’nde, Orhan Gazi Parkı’nın bulunduğu geniş bir alana konumlandırılmıştır. Bursa Ulu Camii, İslam dünyasının en önemli camileri arasında kabul edilir ve Mecca, Medine, Kudüs ve Şam’daki camilerden sonra beşinci sırada yer alır.

3. Hünkar Köşkü

Bursa - hunkar kosku muzesi 01

Hünkar Köşkü: Bursa Hünkar Köşkü, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma bir köşk olarak bilinir ve Bursa’nın tarihi sembollerinden biridir. Köşk, Yıldırım Bayezid tarafından 14. yüzyılda yapılmıştır ve Abdlmecit’in Bursa gezisi sırasında önemli bir konaklama yeri olmuştur.

Mimarisi, Osmanlı mimarisinde özgün bir yapısı sergiler. Köşk, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde, Uludağ eteklerindeki Temenyeri parkındadır. Bursa Hünkar Köşkü, turistlerin yoğun ilgisiyle karşılanan tarihi mekanlardandır.

Müzede şehir tarihi, turizm, bürokrasi, yönetim, edebiyat, sanat ve günlük hayat materyalleri yer almaktadır. Köşk, ziyarete açıktır ve içeri giriş ücretli olup, ziyaret saatleri resmi tatil günleri hariç haftanın her günüdür.

4. Saitabat Şelalesi

Bursa - 81.Saitabat Selalesi

Saitabat şelalesi: Bursa’nın Kestel ilçesinde bulunan Saitabat Şelalesi, doğal güzellikleri ile turistlerin ziyaret ettiği bir yerdir. Şelale, Bursa şehir merkezine yaklaşık 22 km mesafede ve 630 metre rakımda yer almaktadır . Saitabat Şelalesi’nin çevresindeki orman ve kanyonlar da ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Saitabat Şelalesi, Bursa’nın doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değerleri ile de ünlüdür. Ayrıca çevresindeki Saitabat Köyü de ziyaret etmeye değer bir yerdir.

Saitabat Şelalesi, genellikle yaz mevsimi boyunca ziyaretçi akınına uğramaktadır. Giriş ücreti alınmakta olup, ziyaret saatleri ise resmi tatil günleri hariç haftanın her günüdür.

5. Irgandı Köprüsü

Bursa - 17.Irgandi Koprusu

Irgandı Köprüsü: Irgandı Köprüsü, Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde yer alan tarihi bir köprüdür. Gök dere vadisinde, Nilüfer Çayı’nın kolu üzerinde bulunmaktadır.

Köprü, Osmanlı dönemi mimarisi özelliklerini yansıtır ve 1442 yılında Hacı Muslihiddin tarafından inşa edilmiştir. Köprü, Bursa’nın tarihi sembollerinden biri olarak kabul edilir. Taş kemerleriyle ve simetrik yapısıyla öne çıkan İrgandı Köprüsü yüzyıllar içerisinde yaşanan sel, deprem ve savaşlara rağmen ayakta kalmıştır.

Köprü, Bursa’nın kültürel ve tarihi zenginliklerinden biri olarak turistlerin ilgisini çekmektedir. Köprü’nün ziyareti ücretsizdir ve trekking parkuru yolu üstünde bulunduğu için ziyaretçiler doğa yürüyüşleri sırasında da kolayca ziyaret edebilirler.

6. Uluabat Gölü

Bursa - 32. Uluabat Golu

Uluabat Gölü: Uluabat Gölü, Bursa ilinin yakınlarında yer alan tatlı su gölüdür. Gl, Trkiye’nin en byk göllerinden biridir ve Bursa’nın doğal güzellikleri arasında yer alır.

Uluabat Gölü, Apolyont Gölü olarak da bilinir ve Bursa’daki bazı doğa turizmi aktivitelerinin merkezi olarak bilinir. Göl, çevresindeki yörelerin su kaynağı ve tarım sektörüne önemli bir katkı sağlar. Bununla birlikte, göldeki su kalitesi, aşırı kirlilik sebebiyle sorun oluşmasına neden olmuştur.

Gölün çevresindeki flora ve fauna, yöre için önemli bir ekonomik değer oluşturur ve burada birçok kuş türü yaşar. Uluabat Gölü, ziyaretçiler tarafından yüzme, balık avlama, kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşleri ve piknik yapmak için sıkça tercih edilen bir yerdir.

7. Suuçtu Şelalesi

Bursa - 35.Suuctu Selalesi

Suuçtu Şelalesi: Suuctu Şelalesi, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yer alır ve bölgenin doğal güzelliklerinden biri olarak kabul edilir. Şelale, yaklaşık 38 metre yükseklikten düşen suyun oluşturduğu bir doğa harikasıdır.

Bölgedeki doğa, çam ormanları ve yerel bitki örtüsü ile turistlerin ziyaret ettiği bir yerdir. Suuctu Şelalesi, ayrıca piknik yapmak veya doğa yürüyüşleri yapmak isteyenler için de ideal bir ortam sunar. Şelaleye ulaşmak için yaklaşık 90 dakikalık bir araba yolculuğu gerekiyor.

Ayrıca bölgedeki Bursa’nın başka doğal güzelliklerini de ziyaret etmek için güzel bir fırsat olan Suuctu Şelalesi’ne giden birçok turistik tur da düzenleniyor. Ziyaret saatleri haftanın her günü, ziyaretçilerden ücret alınmaktadır.

8. Uludağ Kayak Merkezi

Bursa - 45. Uludag Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi: Uludağ Kayak Merkezi, Bursa’nın yakınlarında yer alan Türkiye’nin en büyük kayak merkezlerinden biridir.

Merkez, Fatintepe ve Kuaklıkaya tepelerinin üzerinde kurulmuştur ve yükseklikleri 2.543 metre ve 2.426 metre olarak ölçülmüştür. Uludağ Kayak Merkezi, 20’den fazla kayak pisti ve lifte sahiptir, kaydıraklarının uzunluğu ise yaklaşık 28 kilometredir.

Kayak ekipmanları kiralama, kayak dersleri, restoranlar ve kafeler gibi çeşitli özellikleri de mevcuttur. Merkez, genellikle Aralık ayından Nisan ayına kadar tatilcilere açıktır ve otomobil veya otobüs ile Bursa’dan kolayca ulaşılabilir.

Ayrıca, İstanbul’dan Uludağ’a günde birkaç kez servisler de düzenlenmektedir. Bursa’nın doğal güzel manzaraları arasında yer alan Uludağ Kayak Merkezi, sadece kayak yapmak isteyenlere değil, yürüyüş veya yürüyüş yapmak isteyenler için de popüler bir yerdir.

9. Tophane Parkı

Bursa - tophane bursa scaled

Tophane: Bursa’nın Tophane semti Osmanlı döneminden kalan tarihi dokusu ve manzarasıyla ünlü bir yerdir. Tophane, Bursa’nın merkezinde yer alan bir semttir ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde askeri bir bölge olarak kullanılmıştır. Günümüzde Tophane’de, turistlerin ziyaret edebileceği birçok tarihi yapı ve mekan bulunmaktadır.

Bunlar arasında Tophane Saat Kulesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri ve tarihi toplar gibi önemli yapılar yer almaktadır. Tophane Meydanı, Bursa’nın en güzel seyir teraslarından birine sahiptir ve ziyaretçiler, buradan Bursa’nın panoramik manzarasını ve Uludağ’ı seyredebilirler.

Ayrıca, Tophane’de birçok restoran, kafe ve dükkan da bulunmaktadır ve ziyaretçiler burada geleneksel Bursa yemeklerinin tadını çıkarabilirler.

10. Yeşil Türbe

Bursa - 3.Yesil Camii ve Yesil Turbe

Yeşil Türbe: Bursa’nın Yeşil Türbe’si (Green Tomb), Osmanlı dönemi sultanlarından I. Mehmed’in mezarını barındıran bir türbedir.

Türbe, Bursa’nın Yeşil semtinde yer almaktadır. İç kısmı kabartma inilerle süslenen yeşil tonlardaki mozaik görünümüyle ünlüdür. Yeşil Türbe, Sultan Mehmed’in oğlu Yıldırım Bayezıt tarafından 1421 yılında inşa edilmiştir. Şehrin önemli turistik yerleri arasında yer alır ve Bursa’nın sembol yapılarından biridir.

Tarihi, mimari ve sanatsal değerleri ile birlikte Türkiye’nin önemli simgelerinden biridir. Ziyaret saatleri genellikle haftanın 7 günü boyunca hizmet verir ve ücrete tabiidir.

11. Oylat Vadisi

Bursa - 55.Oylat Kaplicalari

Oylat Vadisi: Oylat Vadisi, Bursa’nın negl ilçesinde yer alan bir doğal güzellik alanıdır. Vadi, yemyeşil doğası ve temiz havası ile ünlüdür. Vadide birkaç doğal kaynak ve dere bulunmaktadır. Ayrıca kaplıcaların olduğu bölgede de yürüyüş yapılabilecek güzel rotalar vardır.

Oylat Vadisi, turistlerin ziyaret ettiği alanlardan biridir ve özellikle doğa yürüyüşü veya trekking yapmak isteyenler için idealdir. Bölgede birçok restoran, kafe ve otel de bulunmaktadır.

Oylat Vadisi, Bursa’nın tarihi ve kültürel zenginlikleri arasında yer almaktadır ve ziyaretçilerin yerel kültürü tanımalarına ve bu güzel doğal alanı keşfetmelerine olanak tanır.

12. Saltanat Kapısı

Bursa - 63.Bursa Kalesi Saltanat Kapisi

Saltanat Kapısı: Saltanat Kapısı, Bursa’nın tarihi ve kültürel zenginlikleri arasında yer alan eski bir kapıdır. Osmanlı dönemi surları içinde bulunur ve 14. yüzyılda yapılmıştır. Kapı, Osman Gazi’nin torunu Sultan Murat Hüdavendigar tarafından inşa edilmiştir.

Saltanat Kapısı, halk arasında Hisar Kapısı olarak da bilinir ve Osmanlı öncesi Bursa’nın ana kent kapısı olarak kullanılmıştır. Saltanat Kapısı’nın restorasyon çalışmaları yapılmış ve tekrar ziyaretçilere açılmıştır.

Bursa Kalesi’nin tarihi dokusuna katkıda bulunan Saltanat Kapısı, tarihi yapıları seven herkes için eşsiz bir turistik mekan olabilir.

13. Koza Han

Bursa - 2.Koza Han

Koza Han: Bursa Koza Han, Bursa’nın tarihi ve kültürel zenginlikleri arasında yer alan ve Osmanlı döneminden kalma bir han (caravanserai) yapıdır. II. Bayezid tarafından 1491 yılında mimar Abdül Ula bin Pulat Şah’a yaptırılmıştır.

Han, tamamen taş ve tuğladan yapılmış ve iki katlıdır. Alt kattaki dükkânlar giyim, kumaş ve hediyelik eşya satışı için kullanılmıştır. Üst katta ise konaklama ve dinlenme alanları yer almıştır.

Günümüzde han, restorasyon çalışmalarından geçirilmiş ve alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. Bursa’nın en önemli turistik mekanlarından biri olan Koza Han, ziyaretçilerine Osmanlı dönemi mimarisi ve tarihi atmosferi yaşama fırsatı sunar.

14. Cumalıkızık Köyü

Bursa - cumali kizik koyu

Cumalıkızık Köyü: Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalle olarak bilinir. Osmanlı döneminden kalan tarihi dokusu ile UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan turistik bir yerdir.

Köy, Uludağ’ın eteklerinde yer almaktadır ve geleneksel Osmanlı evleriyle ünlüdür. Dar sokakları, taş evleri ve ahşap balkonları ile turistlerin ilgisini çeken bir yerdir.

Köyde yapılan yöresel ürünler ve yemekler de ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Cumalıkızlık Köyü’ne ulaşım sağlamak için Bursa merkezden araç kiralayarak veya toplu taşıma araçlarına başvurabilirsiniz. Bursa’dan araç kiralamak için  tek tek araştırıp karşılaştırmak yerine bunu sizin için yapan online sitelerden yararlanabilirsiniz.

15. Muradiye Külliyesi

Bursa - 4.Muradiye Kulliyesi

Bursa’nın tarihi Muradiye Külliyesi, Osmanlı padişahlarından II. Murad tarafından 1424-1426 yılları arasında inşa edilmiştir. Külliye, Osmanlı’nın son büyük külliyesi olarak kabul edilir ve Bursa’nın önemli turistik yerlerinden biridir.

İçerisinde cami, medrese, darüşşifa (hastane), imaret (aşevi), hamam ve türbeler bulunur. Külliyenin en dikkat çeken parçalarından biri, II. Murad’ın türbesidir. Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Türbesi, Sultan Beyazıt Türbesi ve Sultan Mehmed Türbesi de burada bulunur.

Ayrıca, külliyenin camisinin içindeki mihrap, mermer işlemeleri ve süslemeleriyle de dikkat çeker. Muradiye Külliyesi, Bursa şehrinin tarihi ve kültürel zenginliklerinden biridir ve ziyaretçilerine Osmanlı dönemi mimarisi ve tarihi atmosferi yaşama fırsatı sunar.

16. Uzun Çarşı

Bursa - 5.Uzun Carsi scaled

Bursa’nın tarihi Uzun Çarşı, Osmanlı döneminden kalan ve Kapalıçarşı’nın küçük bir versiyonu olarak bilinir. 15. yüzyılda inşa edilmiştir ve kapalı alanlarda yaklaşık 200 dükkan bulunur.

Uzun Çarşı, hediyelik eşya, geleneksel el sanatları, takı, tekstil ürünleri, deri malzemeleri, baharat ve şekerlemeler gibi çeşitli ürünlerin satıldığı bir alışveriş merkezidir.

Çarşı, Kapalıçarşı’nın yanı sıra, Tarihi Cumalıkızık Köyü ve Ulucami’ye yakın bir konumda yer almaktadır. Uzun Çarşı, Bursa şehrinin tarihi ve kültürel zenginliklerinden biridir ve ziyaretçilerine Osmanlı dönemi mimarisi ve tarihi atmosferi yaşama fırsatı sunar.

17. Murad Hüdavendigar Camii

Bursa - 6.Murad Hudavendigar Camii

I. Murad Hüdavendigar Camii, Bursa’nın tarihi ve kültürel zenginlikleri arasında yer alan Osmanlı döneminden kalan bir camidir. Cami, Bursa’daki bir tepede inşa edilmiştir ve 1366 yılında Osmanlı padişahı I. Murad Hüdavendigar tarafından yaptırılmıştır.

Caminin yapımında kesme taş ve tuğla kullanılmıştır. İki katlı olan caminin alt katı mahfili, üst katı ise ana ibadet alanını oluşturur.

Ayrıca, caminin avlusunda Hz. Muhammed’in hırkası ve kılıçları gibi değerli eserler de sergilenir. I. Murad Hüdavendigar Camii, Bursa şehrinin tarihi ve kültürel zenginlikleri arasında önemli bir yere sahiptir ve ziyaretçilerine Osmanlı dönemi mimarisi ve tarihi atmosferi yaşama fırsatı sunar.

18. Kapalı Çarşı

Bursa - 7.Bursa Kapali Carsi scaled

Bursa Kapalı Çarşı, Osmanlı döneminden kalma ve Bursa’nın en ünlü tarihi çarşılarından biridir. Uzun Çarşı olarak da bilinir ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi vardır.

Çarşı, (Bedesten olarak da bilinen) büyük bir kubbe yapı üzerinde inşa edilmiştir ve birçok küçük dükkan içermektedir. Hediyelik eşyalar, geleneksel el sanatları, takı, tekstil ürünleri, deri malzemeleri, baharat ve şekerlemeler gibi çeşitli ürünlerin satıldığı bir alışveriş merkezidir.

Kapalı Çarşı, Osmanlı dönemi mimarisini ve tarihi atmosferi koruyarak günümüze kadar gelmiş ve Bursa’nın önemli turistik yerlerinden biridir.

19. Bursa Atatürk Evi Müzesi

Bursa - 9. Bursa Ataturk Evi Muzesi

Bursa Atatürk Evi Müzesi, Cumhuriyet dönemi Türkiye’sinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Bursa’da kaldığı evdir. Bu tarihi ev, 19. yüzyılda inşa edilmiştir ve yıllarca Atatürk’ün seyahatleri sırasında kaldığı bir konak olarak kullanılmıştır.

Sonrasında ise Atatürk’ün vasiyeti doğrultusunda müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müze Bursa’nın Osmangazi ilçesinde, Ekirge Mahallesi’nde yer almaktadır. Müze, Atatürk’ün kaldığı odalar, özel eşyaları, fotoğrafları ve belgeleri gibi çeşitli eşya ve eserlerin sergilendiği bir yerdir.

Atatürk’ün evinde yaşadığı döneme ait dekorasyon, mobilyalar ve atmosfer korunarak, müze ziyaretçilerine Cumhuriyet dönemini anlatan bir tarihi deneyim yaşatmaktadır. Bursa Atatürk Evi Müzesi, Bursa şehrinin tarihi ve kültürel zenginlikleri arasında yer almaktadır ve yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği önemli bir turistik yerdir.

20. Bursa Hayvanat Bahçesi

Bursa - 11.Bursa Hayvanat Bahcesi

Bursa Hayvanat Bahçesi, Avrupa standartlarına uygun olarak 1998 yılında hizmete açılmıştır. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilmiştir ve yaklaşık 10.000 metrekarelik bir alanda kuruludur. Bahçede 135 farklı türden 1.034 hayvan barındırılmaktadır.

Baharatsız Hayvanat Bahçesi olarak da bilinir ve doğal yaşam alanlarına uygun olarak düzenlenen tarzlarda hayvan barınakları bulunmaktadır. Bahçenin içinde Afrika savanı, Asya bölgesi, Güney Amerika bölgesi gibi farklı coğrafyalara özgü alanlar bulunmaktadır.

Bursa Hayvanat Bahçesi, ziyaretçilere farklı hayvan türleriyle doğrudan temas edebilecekleri bir deneyim sunarken, doğal yaşam alanlarını koruma politikasıyla da birleştirilmiştir. Bahçenin giriş ücreti ve ziyaret saatleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için resmi web sitesi ziyaret edilebilir.

21. Kültürpark-Reşat Oyal Kültür Parkı

Bursa - 12.Kulturpark Resat Oyal Kultur Parki

Bursa’da bulunan Kültürpark, Reşat Oyal Kültür Parkı olarak bilinir ve 1955 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılmıştır. Bursa’nın önemli tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinden biri olan park, yaklaşık 390 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

Park, bölgede bulunan diğer parklarla birlikte şehrin en önemli yeşil alanlarından biri olarak kabul edilir. Parkta yürüyüş yolları, açık hava tiyatrosu, çocuk oyun alanları, restoranlar, bahçeler ve diğer birçok aktivite alanı bulunmaktadır.

Ayrıca, parkın içinde bulunan arkeoloji müzesi, tarihsel eserleri sergilenmektedir. Reşat Oyal Kültür Parkı, Bursa şehrinde ziyaretçilerine rahatlatıcı bir doğal ortamda vakit geçirme fırsatı sunar ve yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

22. Osman Gazi Türbesi

Bursa - 13.Osman Gazi Turbesi

Bursa’da bulunan Osman Gazi Türbesi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin vasiyeti üzerine inşa edilmiştir.

Türbe, Osmanlı dönemi mimarisiyle tasarlanmış ve kubbe şeklinde yapılmış bir yapıdır. Türbe, Kubbealtı mevkiinde yer almaktadır.

Türbenin içinde Osman Gazi’nin mezarı ve çevresindeki odalarda da Osmanlı dönemi sanatı ürünleri sergilenmektedir. Türbe, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yapıdır ve yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

23. Kale Sokak

Bursa - 14.Kale Sokak

Bursa Kale Sokağı, Bursa’nın tarihi sokaklarından biridir. Osmanlı dönemi mimarisine sahip birçok evin yer aldığı sokak, halk arasında Osmanlı Sokak olarak da anılır.

Sur içi bölgesinde yer alan Kale Sokağı, eskiden Kale Kapısı ve Hisar Kapısı olarak da bilinmekteydi. Bursa’nın en güzel sokaklarından biri olarak kabul edilen Kale Sokağı, nostaljik yapısı ve sivil mimari özellikleriyle dikkat çekmektedir.

Ayrıca, sokakta yer alan tarihi evlerin birçoğu restore edilerek turistik amaçlı kullanılmaktadır. Kale Sokağı, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği önemli bir turistik noktadır.

24. Bursa Tarihi Evleri

Bursa - 18.Bursa Tarihi Evleri

Bursa Tarihi Evleri, Osmanlı dönemine ait taş, ahşap ve tuğla gibi çeşitli malzemeler kullanılarak inşa edilmiş olan ve günümüze kadar korunarak gelebilmiş olan evlerdir. Bursa, tarihi evleri ile ünlü bir şehir olduğundan, birçok bölgesinde bu tür evlere rastlamak mümkündür.

Özellikle Sur içi bölgesindeki sokaklar, birçok tarihi ev ve mimari özellikleri korunarak restore edilmiş evlerle doludur. Bursa tarihi evleri, mimari yapıları, dekorasyonları ve çeşitli süslemeleriyle birlikte tarih dokusunu yansıtmaktadır.

Bursa’nın tarihi evlerini ziyaret ederek, Osmanlı dönemi mimarisini ve yaşam tarzını keşfetmek mümkündür. Bazı tarihi evler özel mülk olmalarına rağmen, birçok tarihi ev de turistik amaçlarla ziyaret edilebilir durumdadır.

25. Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Bursa - 19. Emir Sultan Camii ve Kulliyesi scaled

Emir Sultan Camii ve Külliyesi, Bursa’nın Uludağ eteklerinde bulunan tarihi bir cami ve külliye kompleksidir. Külliye, Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına yaptırılmıştır .

Caminin yapımına XIV. yüzyılın sonunda başlanmış ve XVI. yüzyılın başında tamamlanmıştır. Caminin yanı sıra bir de türbe bulunmaktadır. Külliyenin içindeki en eski yapı 1743 yılında inşa edilen çeşmedir. Külliye, zamanla birçok ilave yapı ve restore çalışmaları ile bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi, Bursa’nın önemli turistik mekanlarından biridir ve Osmanlı dönemi mimarisinin güzel bir örneğidir.

26. Balibey Han

Bursa - 20. Balibey Han

Balibey Han, Bursa’da Kapalıçarşı bölgesinde yer alan 15. yüzyılda inşa edilmiş bir tarihi han(danışmanlık hizmetleri veren iş merkezi)dir.

Bursa’nın turistik yerleri arasında yer alan han, Osmanlı dönemi mimarisinin güzel bir örneği olarak kabul edilir. Günümüzde, han içerisinde birçok yöresel ürünlerin satıldığı dükkanlar yer almaktadır. Aynı zamanda, savaş sanatları, dekorasyon malzemeleri, halılar ve kilimler, el sanatları gibi alanlarda da ürünler bulunmaktadır.

Balibey Han, Bursa’da gezilecek yerler arasında yer alan önemli bir turistik noktadır ve yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

27. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa - 21.Tofas Anadolu Arabalari Muzesi scaled

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Bursa’da bulunan bir otomotiv müzesidir. Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Müze, 2002 yılında Tofaş’ın destekleriyle açılmıştır ve Osmanlı dönemine ait at arabaları, faytonlar, el arabaları gibi çeşitli ulaşım araçları ile araba kullananların kullandığı eşyalar gibi tarihi eserleri sergiler.

Ayrıca, müze içerisinde Tofaş Sanat Galerisi ve Fayton Kafe bulunmaktadır . Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, ziyaretçilerine tarih ve otomotiv konusunda ilginç bir deneyim sunmakta ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

28. Eski Aynalı Çarşı

Bursa - 24. Eski Aynali Carsi

Eski Aynalı Çarşı, Bursa’da yer alan ve halk arasında Aynalı Çarşı olarak da bilinen tarihi bir çarşıdır. Orhan Gazi’nin Hisar’da kurduğu külliye içerisinde yer alan Aynalı Hamam, 1339 yılında Osmanlı Sultanı Orhan Bey tarafından yaptırılmış ve Bursa’nın ilk ara hamamı olarak hizmet vermiştir.

Eski Aynalı Çarşı adı, hamamın kemerli ayna taşlarından esinlenerek verilmiştir. Günümüzde, turistik bir bölge olan çarşıda el işi ürünler, takılar, tekstil ürünleri, hediyelik eşyalar ve yöresel ürünler satılmaktadır.

Ayrıca, çarşı içerisinde birçok cafe ve restoran da yer almaktadır. Eski Aynalı Çarşı, Osmanlı dönemi mimarisinin güzel bir örneği olarak kabul edilir ve ziyaretçiler tarafından ilgiyle gezilmektedir.

29. Fidan Han

Bursa - 25. Fidan Han

Fidan Han, Bursa’nın tarihi hanlarından biridir. Merkezi bir konumda bulunan han, Osmanlı dönem mimarisinin güzel bir örneğidir.

Fidan Han, 15. yüzyılda Sadrazam Mahmut Paşa tarafından yapımına başlanmıştır ve yapımı Bayezid devrine kadar devam etmiştir. Fidan Han’ın yapısı, ahşap ve taş malzemelerin kullanımı ile inşa edilmiştir.

Han, asıl olarak ticaret amaçlı kullanılmıştır ve zamanında birçok esnafın iş yerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde, Fidan Han restore edilmiş ve birçok turistik dükkan ve kafeye ev sahipliği yapmaktadır.

Bursa’da gezilecek yerler arasında yer alan Fidan Han, turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen önemli bir tarihi yapıdır.

30. Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa - 26.Bursa Arkeoloji Muzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi, Bursa’da bulunan bir arkeoloji müzesidir. 1904 yılında Bursa Erkek Lisesi’nde Muzeyi Humayun adıyla kurulmuştur.

İlk başlarda buluntuların sergilenmesi amacıyla kurulan müze, günümüzde arkeolojik kazılarda elde edilen buluntuların sergilendiği önemli bir müzeye dönüşmüştür.

MÖ 3000 yıllarından MS 14. yüzyıla kadar olan döneme ait eserleri kapsayan müzede, Bithynia ve Mysia bölgelerinde bulunmuş kalıntılar, çeşitli sikke koleksiyonları, taş objeler, cam objeler, mozaikler ve Bizans döneminden kalma eserler sergilenmektedir.

Müze, tarihi dönemleri yakından tanımak ve arkeolojik çalışmalar hakkında bilgi edinmek isteyen turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

31. İznik Gölü

Bursa - 28.Iznik Golu

Bursa’nın İznik ilçesi sınırları içerisinde bulunan İznik Gölü, Türkiye’nin beşinci büyük doğal gölüdür ve Marmara Bölgesi’nin en büyük gölüdür.

Tektonik hareketlerle oluşmuş bir göldür ve deniz seviyesinden yüksekliği 85 metredir. İznik Gölü, tarihte Askania adıyla anılmıştır ve çevresi, antik dönemden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Göl ve çevresi, tarihi kalıntılar, güzel manzaralar ve doğal güzellikleri ile turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir yerdir.

Gölde yapılan su sporları da oldukça popülerdir. Ancak, son dönemde göllerde yaşanan çevre sorunları nedeniyle göldeki su kalitesi düşmüştür ve bu nedenle göle girmek bazı dönemlerde yasaklanabilir.

32. Sansarak Kanyonu

Bursa - 29. Sansarak Kanyonu

Sansarak Kanyonu, Bursa’nın İznik ilçesi sınırları içerisinde bulunan doğal bir kanyondur. Kanyonda yürüyüş yapmak, doğal güzellikleri keşfetmek ve kamp yapmak oldukça popüler aktivitelerdir.

Kanyonun çevresi muhteşem manzaralara sahip olduğu için fotoğrafçıların da sıklıkla tercih ettiği bir yerdir. Kanyona ulaşım İznik merkezden devam ederek Bursa-Bilecik yoluna saparak sağlanabilir.

Kanyonun girişinde bir kamp alanı da bulunmaktadır ve burada çadır kurulabilir. Ancak, kanyonda bazı zorlu patikalar olduğu için yürüyüş yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Sansarak Kanyonu, doğal güzellikleri ve aktiviteleri ile turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir yerdir.

33. Gölyazı

Bursa - 30. Golyazi

Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer alan bir köydür ve Uluabat Gölü’nün kıyısında konumlanmıştır. Köy, tarihi evleri, doğal güzellikleri ve göl manzarası ile ünlüdür.

Buradaki tarihi evler, Osmanlı döneminden kalma ve geleneksel Bursa evlerinin farklı bir örneğidir. Köy ayrıca, özellikle kuş gözlemcileri tarafından ziyaret edilen birçok türün barındığı doğal bir alan olan Uluabat Gölü’ne yakın olması nedeniyle birçok gezgin tarafından ziyaret edilen bir yerdir.

Köyde ayrıca, çeşitli restoranlar ve kafeler mevcuttur ve burada yöresel yemekleri tatma şansı da bulabilirsiniz. Gölyazı, tarihi ve doğal güzellikleri ile turistler tarafından ziyaret edilen önemli bir yerdir.

34. Ağlayan Çınar

Bursa - 31.Aglayan Cinar

Ağlayan Çınar, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alan tarihi bir çınar ağacıdır. Ağacın yaşının 600-800 yıl arasında olduğu tahmin ediliyor ve Bursa’nın simgesi haline gelmiştir.

“Ağlayan” adını, ağacın gövdesinde yer alan ve yıllar içerisinde oluşan çatlaklardan akan sular nedeniyle almaktadır. Ağacın bu özelliği, halk arasında bir efsane haline gelmiştir.

Efsaneye göre, ağacın altında oturup dilek dileyen kişilerin dilekleri gerçekleşir ve ağaçtan akan sular da temizleyici ve şifalıdır. Ağlayan Çınar, Bursa’nın turistik yerleri arasında önemli bir yere sahiptir ve yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

35. Karagöz Müzesi

Bursa - 42. Karagoz Muzesi

Bursa Karagöz Müzesi, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alan bir müzedir ve ülkemizdeki tek Karagöz ve Hacivat temalı müzedir. 2007 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından eski bir trafo binasının restore edilmesiyle oluşturulmuştur.

Müzede Karagöz ve Hacivat temalı birçok eser sergilenmektedir. Müze, Türkiye’nin ilk ve tek Karagöz Müzesi olması nedeniyle önemli bir turistik cazibe merkezidir.

Müzede, iki adet galeri bulunmaktadır. Müzede ayrıca Karagöz ve Hacivat gösterileri de yapılmaktadır. Müzede bulunan eserler arasında deri Karagöz ve Hacivat oyunu figürleri, oyun setleri, taklit aletleri, masklar ve tiyatro perdesi bulunmaktadır. Müzede Karagöz ve Hacivat gölge oyununun tarihi ve geleneksel yapısı hakkında da bilgi edinilebilir.

36. Kocayayla

Bursa - 47. Kocayayla

Bursa’nın Keles ilçesinde bulunan Kocayayla, bir piknik ve mesire alanıdır ve Bursa’nın en popüler piknik yerlerinden biridir. 1.225 metre yükseklikte bulunan Kocayayla, 40 dekarlık bir alana sahiptir ve ziyaretçilere çeşitli aktiviteler sunar.

Piknik yapmak, doğa yürüyüşü yapmak, fotoğraf çekmek, bisiklet sürmek gibi aktiviteler burada yapılabilir. Ayrıca, bungalov evler de bulunmaktadır ve burada konaklanılabilir.

Kocayayla, yılın belirli dönemlerinde etkinliklere de ev sahipliği yapar. Bölge, tarihi yapısı, doğal güzellikleri ve aktiviteleriyle turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

37. Bakacak Seyir Terası

Bursa - 48.Bakacak Seyir Terasi

Bakacak Seyir Terası, Bursa’nın Uludağ Milli Parkı içerisindeki en yüksek tepelerinden biri olan Bakacak Tepesi’nde yer alan bir seyir terasıdır.

1720 metre yükseklikte bulunan teras, Uludağ’ın muhteşem manzarasını sunmaktadır. Buraya ulaşmak için öncelikle Uludağ Milli Parkı giriş kapısına ulaşmanız gerekmektedir.

Buradan araçla veya teleferikle Uludağ’ın zirvesine çıkabilir ve sonrasında Bakacak Seyir Terası’na yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bakacak Seyir Terası’nın etrafında yürüyüş yapabilir, piknik yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Teras, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen önemli bir yerdir.

38. Softaboğan Şelalesi

Bursa - 49.Softabogan Selalesi

Softaboğan Şelalesi, Bursa’nın Yıldırım ilçesi sınırlarında, Bakacak mevkiinde yer almaktadır. Şelale, Krıkpınar Deresi’nin kuzey yönde akması sonucu oluşmuştur.

Doğal güzellikleri ile özellikle doğa yürüyüşçüleri tarafından tercih edilmektedir. Şelaleye, Uludağ Milli Parkı girişinin yakınından başlayan patikalar ile yürüyerek ulaşmak mümkündür. Softaboğan Şelalesi, Bursa’nın doğal güzellikleri arasında önemli bir yere sahiptir.

39. Merinos Parkı

Bursa - 62. Merinos Parki

Merinos Parkı, Bursa’nın en büyük kent parklarından biridir ve toplamda 252.500 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Parkın içerisinde 81 farklı türden 2500 ağaç ve 11.600 bitki türü bulunmaktadır.

Merinos Parkı, Bursa’nın oksijen deposu olarak nitelendirilir ve özellikle doğal güzelliği ve ferah olan atmosferi ile ziyaretçilere huzurlu bir ortam sunar.

Parkın içerisinde, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, fitness alanları, çocuk oyun alanları ve piknik alanları gibi birçok farklı aktivite alanı vardır. Ayrıca, parkta Bursa Sanayi Müzesi de yer almaktadır. Merinos Parkı, Bursa’nın en önemli turistik yerlerinden biridir ve hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

40. Ericek Göleti

Bursa - 71. Ericek Goleti

Ericek Göleti, Bursa’nın Gürsu ilçesi sınırlarında yer alan yapay bir göl/çaydır ve özellikle yaz aylarında doğal güzellikleri ve serin havasıyla ziyaretçilerin uğrak noktasıdır.

Gölet, sulama amacıyla inşa edilmiştir ve Katırlı Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Göletin etrafında yürüyüş yapmak, piknik yapmak ve doğal güzelliklerini keşfetmek mümkündür.

Bazı dönemlerde yüzme etkinlikleri de düzenlenmektedir. Ayrıca, göletin yakınlarında kamp alanları da bulunmaktadır. Ericek Göleti, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen doğal güzelliklerden biridir.

41. Sadağ Kanyonu

Bursa - 72.Sadag Kanyonu

Sadağ Kanyonu, Bursa’nın Orhaneli ilçesinde yer alan doğal güzellikleriyle ünlü bir kanyondur. Kanyon, Sada Ky mevkiinde bulunur ve Orhaneli’nin 6 kilometre güneybatısında yer alır.

12 kilometre uzunluğundaki kanyon, Bursa’nın en büyük kanyonlarından biridir ve yürüyüş gibi doğa aktiviteleri için idealdir. Sadağı Kanyonu, ayrıca kamp alanları da içermektedir ve bölgenin doğal güzellikleri, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

42. Kösehoroz Şelalesi

Bursa - 75.Kosehoroz Selalesi

Kösehoroz Şelalesi, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, Kösehoroz Köyü yakınlarında bulunan bir doğal güzelliktir. Yaklaşık 18 metre yüksekliğinde olan şelale, Deirmendere üzerinde yer almaktadır.

Yılın her dönemi ziyaret edilebilen Kösehoroz Şelalesi’nin etrafında piknik alanları da mevcuttur. Şelale’nin ulaşımı için özel araç kullanımı tercih edilebilir. Kösehoroz Şelalesi, Bursa’nın doğal güzellikleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Related posts

Marmara Bölgesi’nin 3’üncü en yüksek dağı keşfedilmeyi bekliyor

Bursa Yaşam