Bursa Yaşam
Anne & Çocuk

Bursa Çocuk Koruma Platformu Kuruldu

Bursa Çocuk Koruma Platformu Toplandı

Bursa sosyal hizmet uzmanlari, psikologları, psikolojik danışmanlari ve avukatlari bir araya gelerek oluşturduğu platform, çocuk destekleyen çevre oluşturma ve çocukların risklerden korunması noktasında yer alıyor. Bu amaçla eğitimler, atölyeler düzenleyen, yerel yönetimlere çocuk dostu ve ebeveyn destekleyici yerel yönetim öneri sunmayı amaclayan platform Nilüfer Beşevler Dernekler Yerleskesinde ilk toplantısını yaparak çalışmalarına başladı.

Bursa Çocuk Koruma Platformu (BCKP) “Toplum olarak farkında olmalıyız ki bütün çocuklarımız için koruyan destekleyen bir çevre oluşturmak başlıca sorumlulugumuzdur. Onların yaşam, gelişim, katılım, korunma haklarını yaşayabilecekleri çocuk destekleyen çevreyi anlatmak farkındalık oluşturmak için biz uzmanlar biraraya geldik. Uzmanlık bilgilerimizi temel alarak sahadaki tecrubelerimizle anne babalara ulaşacağız. Bu konuda rehberlik yapacağız. Suça sürüklenen ve suç mağduru çocuklarımız için yapılacak çok şey var fakat daha bu durum yaşanmadan yapilacak önleyici çalışmaların çok kıymetli olduğuna inanıyoruz ve yola çıkıyoruz, bu konuda çalışan bütün uzmanları platformumuzda birlikte çalışmaya davet ediyoruz

 

Uzmanlar olarak çocuğun gelisiminin cevresi ile etkilesim icinde gerceklestigini biliyoruz. Çocuğun sağlıklı gelişimi genis aileden başlayarak, mahalle, toplum gibi tüm alanlarda çocuk destekleyen ortamın oluşturulması ve doğru yöntemlerin kullanmasını gerektirir. Çocuklar sadece aile içinde degil, toplumda da korunmalı ve onların gelişimleri icin, aile içinde ve geniş toplumda şiddetten uzak, barışçıl bir çevre sağlanmalıdır. Bir başka deyişle, çocuğun gelişimi ve korunması icin destekleyen bir toplum, ailede baslar ve topluma dek uzanır. Ülkemizde maalesef her çocuğa böylesi bir koruyucu çevre sunulamıyor ve çocuklar cinsel,

fiziksel, duygusal, ekonomik olarak istismara uğruyor. Haberlerde ve çevremizde bunları duyuyoruz. Dayak yiyor,okula gönderilmiyor, aç bırakılıyor. Yetişkinler olarak sadece kendi çocuğunuzun değil tüm çocukların güvenli ortamda bulunmaları için en yakınımızdan baslayarak çevremizi bilinclendirmemiz gerekiyor. Mahallede ,kahvehanelerde, berberlerde, derneklerde vb çocuk destekleyen ortamı oluşturmayı konuşmamız ve adımlar atmamız gerekiyor.

Çocuğun korunması; gelişimini desteklemek, onunla daha iyi bir iletişim kurmak, onun hayatındaki değişikliklerden

haberdar olmayı, risklerden uzak tutmayı,bedensel,zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimini takip etmeyi gerektirir. Sadece kendi çocuğumuzu değil bütün çocukları evde anne baba mahallede amca,teyze,dayı,abi,abla olarak korumalı geliştirmeliyiz”dedi.

Related posts

Eğlenceli doğum günü partisinde çocuklar doyasıya eğlendi

Bursa Yaşam

Ana Kucağı Üçevler’i de saracak

Bursa Yaşam

Başkan Aktaş, “Ana Kucakları sayısını 100’e çıkartacağız”

Bursa Yaşam