Bursa Yaşam
Bursa Kültür Sanat

Bursa Kültür Yolu Festivali 1 Haziran’da Başlıyor

BAKAN ERSOY: “KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI BİR MARKASIDIR

Türkiye Kültür Yolu Festivali coşkusu Adana ve Şanlıurfa’nın ardından Bursa’da yaşanacak. 1-9 Haziran tarihleri arasında tam 9 gün boyunca Bursa birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Festival süresince Bursa’nın tarihi ve kültürel zenginliği ışığında eşsiz bir deneyim yaşanacak. Bursa Kültür Yolu Festivali’nin basın toplantısı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla bugün gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşmasında, “Arkeolojiden gastronomiye, geleneksel sanatlardan dijital enstalasyonlara, konserlerden sergilere kültür-sanat adına ne varsa tek bir çatı altında topladığımız Türkiye Kültür Yolu Festivali, dünyanın en kapsamlı ve en büyük festivali olarak artık Türkiye’nin uluslararası bir markasıdır” dedi.

Kültür ve sanatla ilgili insanların, özellikle çocuk ve gençlerin heves ve meraklarının bu çatı altında bir karşılık bulmasını; izlerini takip ettikleri insanların bilgi ve deneyimlerinden faydalanmalarını istediklerini belirten Bakan Ersoy, “Düzenlenecek konferanslarda zengin ve derin bir sohbetin kapılarını açacağız.

Bütün vatandaşlarımızın bilgiye, öğrenmeye, paylaşmaya ve anlamaya meyleden bu sohbetlerin keyfini çıkarmasını diliyorum. Sevgi Evleri ve huzurevi sakinlerimizi 7 farklı sinema salonunda gerçekleştireceğimiz film gösterimlerinde ağırlayacağız. Sözün özü; ‘Yok yok’ diyebileceğimiz bir festival olacak” dedi.

LGS ve YKS SINAVLARINA GİRECEK ÖĞRENCİLERE ÖZEL DAVET

 

Sınav stresini atmak isteyen öğrencilerin bu festivallere katılmasını öneren Bakan Ersoy, “Özellikle 2 Haziran’daki Liselere Geçiş Sınavı ile 8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonrası genç kardeşlerimi bu yoğun temponun stresini atmak için konserlere bekliyorum.

2 Haziran akşamı Norm Ender, 9 Haziran’da ise Oğuzhan Koç, Yunuseli Havaalanı’nda olacaklar. Bu vesileyle şimdiden sınavlara girecek bütün gençlerimize başarılar diliyorum. Yunuseli dışında farklı sahnelerde de halk müziğinden tasavvuf musikisine kadar farklı nice ses ve nağme Bursa’da yankılanacak.

Ayrıca Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüze bağlı koro ve topluluklar da festivalimizde sahne alacaklar. Müziğin çeşitliliğine; resimden fotoğrafa, el sanatlarından arkeolojiye uzanan sergilerimizin çeşitliliği eşlik edecek” ifadelerini kullandı.

FESTİVALDE FİLİSTİN MÜCADELESİNE VURGU

 

Bakan Ersoy, “Kendisi de İsrail’in bir suikastı sonucu hayatını kaybeden usta karikatür sanatçısı merhum Naci El Ali’nin, Filistin’in özgürlük mücadelesinde bir simge haline gelen çocuk karakteri ‘Hanzala’ sergisi olacak. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Halil Necipoğlu ile ‘İnsanlık Sahnesi Filistin Şiirleri ve Konseri’ gerçekleştirilecek.

Hüdavendigar Parkı Yazlık Sinema ‘Büyük Gelen Palto’ filminin gösterimine ev sahipliği yapacak. Ayrıca filmin yönetmeni Nevres Ebu Salih ile Rıza Oylum’un katılacağı ‘Bir Film Bir Yönetmen-Filistin Sineması Üzerine’ söyleşisi düzenlenecek. Bu etkinliklerin her biri çok değerli, çok önemli. Yaşanan kıyıma, insanlık suçlarına, bunların süregeldiği onlarca yıllık tarihe dair lütfen hafızamızı taze ve güçlü tutalım. Bu etkinlikleri her şeyden önce bu amaca hizmet edecek bir hatırlatıcı olarak görün. İsrail, insanlık tarihinin utanç silsilesinin bir parçası olmaktan kurtulamayacak” dedi.

Related posts

Yüksek Hızlı Tren Bursa’ya tek kalemde yapılan en büyük yatırım

Bursa Yaşam

Patronunu bidon bidon soydu

Bursa Yaşam

Bursa’da 74 okulun bahçesine 150 araçlık şarj istasyonu

Bursa Yaşam