Bursa Yaşam
Ekonomi

Altında Fed depremi! Tutanaklar düşüş getirdi

Küresel ekonomiler enflasyon sorunuyla mücadelesine devam ediyor. ABD ekonomisi de enflasyonu faiz artırımlarıyla yenmeye çalışıyor. Fed’in son toplantısındaki tutanaklarda enflasyonun yüzde 2 hedefine düşene kadar faiz artırımlarına devam edileceğine yönelik ortak fikir oluşması altın tarafında düşüş yarattı.

Fed tutanakları sonrasında euro, ABD doları karşısında yüzde 0,35 kayıpla 1,0607 seviyesine geriledi.

Gözden KaçmasınFed tutanaklarından faiz artırımı kararı çıktıHaberi Görüntüle

SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM

Fed üyeleri enflasyonun yüzde 2 seviyelerine kadar düşmesi gerektiğini ve sıkı para politikasının enflasyon düşene kadar devam etmesinden yana olduklarını belirtti. Enflasyonda son 3 ayda gerileme görülmesine rağmen düşüş yönünde daha da ivmelenme bekleyen Fed üyeleri risklerin aşağı yönlü olduğunu da kaydetti.

ENFLASYONU YÜKSELTEN NEDENLER

Tutanaklarda yer alan bilgilere göre sıkı iş gücü piyasası, Çin ekonomisinin koronavirüs salgınını geride bırakıp açılması ve Ukrayna’daki savaşın enflasyonu yüksek tutan parametreler arasında yer aldığı vurgulandı.

ONS ALTIN HIZLI GERİLEDİ

Ons altın güne 1825 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1823 dolar, en yüksek de 1830 dolar seviyesini gördü. Şu sıralar ons altın 1828 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Gözden KaçmasınMerkez Bankası faiz kararını açıklayacak! İşte beklentilerHaberi Görüntüle

GRAM ALTIN DA DÜŞÜŞTE

Gram altın fiyatları da Fed tutanakları sonrası geriledi. Gram altın güne 1107 liradan başladı. Gün içinde en düşük 1104 lira, en yüksek de 1111 lira seviyesini gördü. Şu sıralar gram altın 1109 liradan alıcı buluyor.

Related posts

Bakan Şimşek: “Türkiye’de asgari ücret düşük değildir”

Bursa Yaşam

‘Asgari ücrete ek zam’ diyerek rakamı açıkladı

Bursa Yaşam

Hobi bahçesi alacaklar dikkat: Tarım arazileri üzerindeki hobi bahçelerine para cezası

Bursa Yaşam