reklam
reklam

BURSA YAŞAM | Bursa Haberleri, Bursa, Bugün ve Son Dakika

reklam

Yerli ve milli tren raylara indi

reklam
Yerli ve milli tren raylara indi
29 Haziran 2020 - 19:47

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜVASAŞ tesislerinde, yerli ve milli kaynaklar ile tasarım ve üretimi tamamlanan ilk yerli elektrikli trenin fabrika testlerini bugün başlattı. 

Testlerin başlaması dolayısıyla düzenlenen törende Varank önemli açıklamalarda bulundu. 

Hedef saatte 200 kilometrenin üstüne çıkmak

Bugün milli elektrikli trenin testleri başlıyor. Testlerin durumuna göre milli tren setleri yıl içinde milletimizin hizmetine girecek. Bundan sonraki hedef, 200 kilometrenin üstüne çıkan Yüksek Hızlı Tren setlerini üretmek. Milli elektrikli tren projesinde kazanılan yetkinlikler, inşallah yüksek hızlı trenin geliştirilmesinde işleri çok kolaylaştıracak.

Saatte 176 kilometre hıza ulaşıyor

Setlerin işletme hızı saatte 160 kilometre, tasarım hızı ise saatte 176 kilometre. Üretilen araçlar işletme sırasında oluşabilecek yüklere, darbelere ve herhangi bir kaza anında çarpışmalara dayanıklı şekilde tasarlanmış alüminyum ekstürizyon profillerden üretildi.

Ayrıca, setlerde ergonomik yolcu koltukları kullanıldı. 5 araçtan oluşan her bir setin toplam koltuk kapasitesi 324 olup, bunlardan iki adedi engelli yolcular için ayrıldı.

SAKARYA’DA TÜVASAŞ TESİSLERİNDE YERLİ VE MİLLİ KAYNAKLAR İLE TASARLANARAK ÜRETİMİ TAMAMLANAN TRENİN FABRİKA TESTLERİ SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANIMIZ SAYIN MUSTAFA VARANK İLE ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANIMIZ SAYIN ADİL KARAİSMAİLOĞLU’NUN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR. (BURAK CAN TOKYÜREK – ORKUN KAYA/SAKARYA-İHA) Sakarya’da TÜVASAŞ tesislerinde yerli ve milli kaynaklar ile tasarlanarak üretimi tamamlanan trenin fabrika testleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleştiriliyor. Bakan Varank, “Sıkıntılı günlere rağmen tüm önlemler alınarak çalışmalara devam edildi, o gayret sayesinde bugün itibari ile fabrika testlerine başlıyoruz. Fabrika testlerinin ardından Ağustos sonunda yol testlerine geçilmiş olacak” dedi.
reklam

© 2020 Bursa Yaşam. Tüm Hakları Saklıdır.