Gezelim Görelim Güncel

Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş tarafından restore edilerek 2002 yılından bu yana tarih ve otomotiv meraklılarına kapılarını açan, Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesi, Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ile Tofaş Sanat Galerisi, araba ve tarih hayranlarını ağırlamaya devam ediyor.

Kaynak: Tofas Anadolu Arabalari Müzesi

Bursa Umurbey Eski İpek Fabrikasında yer alan ve 2019 yılında 80 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan, çocukların aileleriyle birlikte güzel vakit geçirebileceği Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde, otomotiv sanayisinin gelişimi, bir tümülüsten yola çıkılarak aktarılıyor.

Anadolu arabaları müzesinde, 2 bin 600 yıl önce yapılan bir arabanın, Bursalı ustaların elinden yeniden canlandırılmış halinin yanısıra, tekerlekler, geleneksel araba atölyeleri, motorsuz araçlar ve 50. yılını geride bırakan Tofaş tarafından üretilen modeller sergileniyor.

Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi

Bugün otomobil üretiminin çok önemli bir bölümü Bursa’da gerçekleştiriliyor.Müze’de Bursa ve çevresinde farklı yerlerde bulunan Anadolu arabaları, saraçhane, araç tamirhaneleri ve otomotiv sanayi oluşumunun hikayesi anlatılıyor. Bunlar anlatılırken teknolojinin nasıl geliştiği, nasıl yüzyıllardan diğerine aktarıldığı bunun bir birikim ve girişim işi olduğuna da vurgu yapılıyor. Sanat galerisi sergisinde de farklı koleksiyonlar sergileniyor.

Müze yapısı itibarı ile Türkiye’de Anadolu arabalarından bugünkü otomobillere kadar gelen yolculuğu anlatan otantik ve tek müzedir. Dolayısıyla hem Bursa’dan hem de farklı şehirlerden ziyaretçiler tarafından ziyaret ediliyor.

Related posts

“Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi.”

Bursa Yaşam

Büyükşehir’den engelsiz plaj

Bursa Yaşam

Aşık Yunus Türbesi gün yüzüne çıkıyor

Bursa Yaşam