Güncel

Türk gemisine Gine Körfezi’nde korsan saldırısı

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezi’nde Mozart adlı bir Türk konteyner gemisi korsanlar tarafından kaçırıldı. 19 mürettebatı bulunan geminin 15 mürettebatı kaçırılırken 2. Mühendisin saldırı sırasında hayatını kaybettiği belirtildi.

 

İstanbul merkezli Boden Denizcilik işletmesinde bulunan Liberya bayraklı Mozart isimli konteyner gemisinin, 23 Ocak sabah saatlerinde Gine Körfezi Sao Tome’nin 100 deniz mili açıklarında seyrettiği sırada korsanların saldırısına uğradığı bildirildi. Korsanların gemiye bindiği ve geminin sürüklendiği açıklandı.

 

 

15 gemici kaçırıldı

Denizhaber’in haberine göre; tamamı Türk mürettebattan oluşan Liberya bayraklı M/V Mozart adlı gemi, Batı Afrika kıyılarındaki Gine Körfezi’nde korsan saldırısına uğradı. Türk kaptan Mustafa Kaya idaresindeki 222 metre boyundaki M/V Mozart, Nijerya’nın Lagos limanından aldığı konteynırları Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town limanına götürüyordu. Korsanlar 15 gemiciyi kaçırırken geminin idaresi için 3 kişiyi bıraktı.

 

Donanmadan yardım istendi

Saldırının hemen ardından tüm ilgili makamlara haber verildiği ve donanmadan yardım istendiği bildirildi. Nijeryalı korsanların pazarlık için haber beklediği de ulaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

 

Saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti

Saldırıya uğrayan geminin 4. Kaptan Furkan Yaren ile temas kuruldu. Furkan Yaren 2. Mühendis Farman Ismayılov’un hayatını kaybettiğini ve kendisinin bacağından yaralandığını söyledi. Gemiden 15 kişinin darbedilerek kaçırıldığını açıklayan 4. Kaptan Furkan Yaren, geriye sadece Baş Mühendis Süha Tatlıgül ve yağcının kaldığını söyledi. Ayrıca yağcının vücuduna şarapnel isabet ettiğini de ifade etti. Kaptan Furkan Yaren korsanların Radar, ECDIS gibi seyir cihazlarının kablolarını söktüğünü ve kör bir şekilde seyir yaptıklarını belirtti.

 

Gemi, saldırıya uğradığı esnada Nijerya’dan Güney Afrika’ya seyir halindeydi.

 

M/V Mozart gemisinin mürettebat listesi;

Kaptan-Mustafa Kaya

 

2. Kaptan-Melih Çetin

 

3. Kaptan-Doğancan Cengil

 

4. Kaptan-Furkan Yaren

 

Başmühendis-Süha Tatlıgül

 

2. Mühendis-Farman Ismayılov

 

3. Mühendis-Yasin Alper Şeker

 

Elektroteknik zabiti-Gökhan Buran

 

Reis-Vedat Aksan

 

Gemici-Erdi Erman

 

Gemici-Halil Gülçür

 

Gemici-Ünsal Dilsiz

 

Gemici-Adil Alkan

 

Gemici-İlyas Baş

 

Fiter-Mesut Meral

 

Yağcı-Bahadır Yeşilalan

 

Yağcı-Gökhan Lale

 

Aşçı-Mustafa Benklioğlu

 

Stajyer-Hamza Orhan

Related posts

Belediye kaçak yapıları İHA ile tespit etti

Utku ŞAMLI

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk oldu

Utku ŞAMLI

Büyükşehir’den online dershane

Bursa Yaşam