Bursa Görsel Sanatlar Kültür Sanat

Soykırıma sanatsal ‘tanık’

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle açılan Boşnak sanatçı Adis Lukaç’ın ‘Tanık’ isimli sergisi ile Avrupa’nın göbeğinde 27 yıl önce Sırplar tarafından Müslüman Boşnaklara yönelik düzenlenen soykırıma dikkat çekildi.

Avrupa’nın göbeğinde 27 yıl önce Sırplar tarafından Müslüman Boşnaklara yönelik düzenlenen ve 8 bin 372 Boşnak sivilin hunharca katledildiği Srebrenitsa soykırımı mağdurları, katliamın yıldönümüne Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli etkinliklerle anılıyor. Daha önce Hüdavendigar Kent Parkı’nda her bir şehidin anısına hazırlanan ve 8 bin 372 çiçek ile taştan oluşturulan dev Srebrenitsa çiçeğini yeniden düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, şimdi de soykırımı unutturmamak için farklı bir sergiye ev sahipliği yaptı. Srebrenitsa’daki soykırımı konu alan ve bahsi geçen dehşetin bir parçasına ışık tutan ‘Tanık’ isimli sergi, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı.

Boşnak sanatçı Adis Lukaç’ın heykel, çizim ve resimlerinin kombinasyonundan oluşan serginin açılışına; Bursa Milletvekili Refik Özen, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, Saraybosna Belediye Başkan Yardımcısı Amina Dervişbegoviç ve Türksoy Genel Sekreteri Sultan Raev katıldı.

Related posts

Mudanya’da tertemiz bayram

Utku ŞAMLI

Başkan Yılmaz esnaf turunda

Utku ŞAMLI

Kardeşim üşümesin Gemlik’te

Utku ŞAMLI