reklam
reklam

BURSA YAŞAM | Bursa Haberleri, Bursa, Bugün ve Son Dakika

reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “(Kovid-19) Zirve dönemİnde olduğumuzu söyleyebiliriz”

reklam
Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca:  “(Kovid-19)  Zirve dönemİnde  olduğumuzu söyleyebiliriz”
29 Nisan 2020 - 18:06

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Filyasyonun bugüne kadar gösterdiğimiz başarıda payı büyüktür. Filyasyonu çok büyük bir ağ kurarak yaptık. Güncel veriyle söylersem sahada görev yapan filyasyon ekibi sayısı 5 bin 849’dur.”

Sağlık Bakanı Koca: “Hastanede tedavi olması gereken hiçbir kişiyi eve göndermedik.”

Sağlık Bakanı Koca: “Yoğun bakımda ölüm oranı yüzde 10’a geriledi.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Son 24 saatte iyileşen hasta sayısının, yeni tanı konan hasta sayısından 2 kat fazla olduğu bir noktadayız.”

Sağlık Bakanı Koca: “Tedbirlere uyulması, filyasyon ve erken tedavi bize başarıyı getirdi.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Hastalık bitmedi. O halde mücadele devam etmektedir. Elbette hayat normale yaklaşarak devam edecektir. İnanıyoruz ki; her gün bir önceki günden daha iyi olacak.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “65 yaş üstü vatandaşlar için, ‘Belirli kısıtlamalar dahilinde serbestlik olabilir mi’ diye bir gündem oldu. Net bir öneri gelmedi. Öneri gelmesi halinde Cumhurbaşkanımıza da sunulup karar aşamasına geçilir.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Düşüş trendini görüyoruz. Ama bunun kalıcı olması önemli. Bu dönemde izolasyonun ve mesafenin son derece önemli olduğunu söylüyoruz. Bu duruma uyum gösterilmezse yeni bir pik dalgası olabilir.”

Bakan Koca: “Pik döneminde olduğumuzu söyleyebilirim. Düşüş trendine girdik ama kalıcı olması için izolasyonun önemli olduğunu bu anlamda gerekli tedbirlere uyum gösterilmezse yeni bir pik dalgasına yol açabilir. Ama şu an bizim gördüğümüz bu tedbirlere pik dalgasının herhangi bir olabilirliğinin olmadığını söyleyebilirim.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Enfekte olan, sahada yoğun bir fedakarlıkla çalışan sağlık çalışanlarımızın sayısı toplam 7 bin 428. Vakalarımız içindeki oranı yüzde 6 buçuğa yakın. Gönül bu dönemde hiçbir çalışanımızın enfekte olmamasını ve hayatını kaybetmemesini dilerdi. Çalışanlarımız için bu dönemde ne yapmamız gerekiyorsa yaptığımızı düşünüyorum. “

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “(Açıklanan vefat sayısıyla ilgili)Her rakamın bir can olduğunu unutmayalım. Burada bu rakamların gizlenebilirliği asla yapılamaz. Siz gizlediğiniz rakamlarla mücadelede tedbirleri vatandaştan alamazsınız.”

reklam

© 2020 Bursa Yaşam. Tüm Hakları Saklıdır.