Edebiyat Yazarlar

Kelimelere dokunmak isteyenler için ‘Nilüfer Edebiyat müzesi’

Bursa’da cezaevi.
Kapatmışlar bir devi.
Ellerini ısıtsın,
Yüreğimin alevi.

Nazım Hikmet

Bir şehir sahip olduğu değerleri, bu değerlerin farkındalığı ve yaşatılmasıyla toplumsal hafızalarda kendini konumlandırır. İçerisinde yaşarken fark edemediğimiz, dışarıdan baktığımızda aynı toprakları paylaşmanın gururunu yaşadığımız pek çok değerin gün yüzüne çıkarılması için yapılan çalışmaları her zaman destekliyor ve şehrimiz için atılacak olumlu her adımı ilgiyle takip ediyoruz.

Sanat camiasında pek çok hemşerimizin bıraktığı izler ve eserlerle aslında bir sanayi şehri olmanın yanı sıra ülkenin sanat üretimine de yoğun bir destek verdiğimiz aşikardır. Kimileri burada doğmuş, yaşamış, kimileri ise eserlerine Bursa’da hayat vermişlerdir. Bu değerli isimlere bir teşekkür mahiyetinde varlıklarını her zaman saygıyla hatırlamanın yanı sıra gelecek nesillere aktarabilmek adına Türkiye’nin ilk ve tek “Edebiyat Müzesi” Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından 2018 yılının Mart ayında bu yana Misi Mahallesi’nde (Misi Köyü) hizmete veriyor.

Bursa hapishanelerinde ömrünün en güzel yıllarını geçiren Nazım Hikmet’ten şehrimizde adına ödül törenleri düzenlenen Yaşar Kemal’e, hepimizin yüzünü güldüren usta Rıfat Ilgaz’dan “Dil benim çalgımdır.” diyen Cumalı’ya ve daha pek çok önemli isme ev sahipliği yapan müzede yazarların kendi el yazıları ile yazdıkları mektup, defter ve belgelere, kişisel eşyaları sergileniyor.

Behçet Necatigil’in el yazması şiirlerini gördüğümüz Nilüfer Edebiyat Müzesi’nde Nazım Hikmet’in el yazması ve Sofya baskısı kitaplarını, Ahmet Telli’nin kalemini ve gözlüğünü, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun el yazması notlarını, Doğan Hızlan’ın papyonu, Yaşar Kemal’in şapkasını, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın gözlüğü, kalemi, çalar saati gibi pek çok önemli edebiyatçımızın kişisel eşyaları yer alması sayesinde müze aynı zamanda, Türk Edebiyatı’nın hafızası ve belgeliği niteliği taşıyor.

Yine aynı şekilde planlanmış olan “Mektup Odası” kısmında Cemal Süreya’dan Rıfat Ilgaz’a, Attilla İlhan’dan Halet Çambel’ e kadar pek çok yazarın 50 el yazması mektubu orijinal olarak ve toplamda 800 el yazması mektup dijital olarak sergileniyor. Ayrıca kitap eskizleri, daktilolar ve gözlük, kalem, pipo gibi kişisel eşyaların arasında edebiyatın sizi dört bir yandan sardığı müze içerisinde yaklaşık 600’e yakın kitap yer alıyor.

Bursa’mızın önemli değerlerinden, edebiyatımızın kazanımlarından Sayın İhsan Üren’in Sevmek Mevmek isimli kitabındaki “Senin bulunmadığın müzeler” şiirinden birkaç dize ile mutlaka en kısa zamanda Nilüfer Edebiyat Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

“Ellerinin değdiği toprak müzeydi
Seni anlatan ellerin müzesi.
Bir kereden fazla yıkanılmayan
ırmaklarda
Bütün günlerime
ve’lerle başlıyorum.
Ellerimin uzantısı bir kuğu boynun
Bulunmadığın müzelerde de
unutulmadın.

Sevmek Mevmek – Senin bulunmadığın müzeler / İhsan Üren

İletişim Uzmanı Dilek Şen

Related posts

Tanpınar Edebiyat Yarışması sonuçlandı

Bursa Yaşam

Nazım’ın bu şiirlerini ilk kez göreceksiniz

Bursa Yaşam

Merhaba

İletişim Uzmanı Dilek Şen