Görsel Sanatlar Güncel Kültür Sanat

“Kâğıdın İzinde” sergisi uzatıldı

“Kâğıdın İzinde” sergisi 12 Mart 2020 tarihine kadar uzatıldı.

29 Şubat 2020 tarihleri arasında ülkemiz sanatının 20. yüzyıl ustaları ve günümüz sanatçılarını Kâğıdın İzinde isimli sergide bir araya getirerek; kâğıt üzerine ve kâğıt ile üretilen eserleri izleyici ile buluşturuyor. Sergi kağıdın sanat ile olan ilişkisini; Evin Sanat Galerisi’nin temsil ettiği sanatçıların yanı sıra, çağını temsil eden usta isimlerin yapıtlarıyla izleyici karşına çıkarıyor. Sergiye gösterilen yoğun talep ve istekler üzerine 12 Mart 2020 tarihine kadar uzatılma kararı alındı.

Kağıdın tarihine ve sanatçıların kâğıt ile ürettikleri eserlerin evrenselliğine odaklanan sergi, kâğıt üzerine üretilmiş yapıtların dışında, not kağıdına çizilmiş eskizleri, belki daha önce başka bir amaç için kullanılmış bir mukavva parçasına çizilmiş geçmişten notları ve yazışmaları da barındırıyor.

Kağıdın İzinde isimli sergide; Eren Eyüboğlu, Nuri İyem, Selim Turan, Avni Arbaş, Nasip İyem, Nedim Günsür, Neş’e Erdok, Cengiz Çekil, Rahmi Aksungur, Cansen Ercan, Temür Köran, Hakan Gürsoytrak, Buket Güreli, Nalan Yırtmaç, Zulal, Hakan Cingöz, Emin Turan, Setenay Alpsoy ve Uğur Daştan’ın çalışmaları yer alıyor.

Çok yönlü bir malzeme olan kağıdın insanlık tarihinde akla gelebilen her alanda kullanılması ve hala kullanılmakta oluşu üzerine inşa edilen Kağıdın İzinde, 29 Şubat 2020 tarihine kadar Evin Sanat Galerisi’nde görülebilecek. Lothar Müller’in Beyaz Büyü’de kâğıt için dediği gibi; “Üzerine yazı yazabilir, çizebilir, baskı yapabiliriz; onu yırtabilir, buruşturabilir ya da katlayabiliriz. Kâğıt büyülü bir cisim ve başka hiçbir şey modern dünyanın gelişimine onun kadar katkı sağlamadı, hatta insanı bu denli değiştirmedi. Kutsal kitaplardan iskambil kâğıdına, banknottan gazeteye, tuvalet kâğıdından hisse senedine, boş sayfalardan başyapıtlara her alanda, her sınıfın, her an hayatında.”

Kâğıdın İzinde , izleyiciye hayatın her alanında yer etmiş bu yaygın malzemenin, sanatçının elinde geçirdiği dönüşümü gözlemleme fırsatı sunuyor.

Sergi 12 Mart 2020 tarihine kadar Evin Sanat Galerisi’nde devam edecek.

Ayşegül Arcan

Related posts

İtalya’da son 24 saatte 793 kişi hayatını kaybetti

Utku ŞAMLI

Dünya Sağlık Örgütü: “Avrupa, korona virüs salgının merkezi haline geldi” açıklamasını yaptı.

Bursa Yaşam

THY, İran seferlerini iptal etti

Bursa Yaşam