Güncel

Kadına şiddete sessiz kalamayan Kadir Şeker tutuklandı!

Konya’da üniversite sınavına hazırlanan Kadir Şeker isimli genç, Ayşe D.’ye şiddet uygulayan Özgür Duran’a müdahale etti. Şeker ile Duran arasındaki boğuşmada kalbinden bıçaklanan Duran, hayatını kaybederken, Şeker ise tutuklandı.

Konya’da, üniversite sınavına hazırlanan 20 yaşındaki Kadir Şeker, kütüphane çıkışı, bir parkta Ayşe D.ye şiddet uygulayan Özgür Duran’a müdahale etmek istedi. Duran’ın Şeker’e saldırarak boğazı sıkmasıyla ikili arasında başlayan boğuşmada, Duran kalbinden bıçaklandı. Özgür Duran hayatını kaybederken, Kadir Şeker tutuklandı.

Baba Cengiz Şeker, “Benim oğlum bir canı, bir insanı kurtarmaya çalışıyordu. Onun için kendini feda etti. Doktor olmak istiyordu ama başımıza böyle talihsiz bir olay geldi” dedi.

Geçtiğimiz çarşamba günü saat 21.30 sıralarında, Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi Yeni İstanbul Caddesi üzerindeki bir parkta yaşanan olay, iddiaya göre şöyle gelişti:

Antalya’da yaşayan Özgür Duran ile Ayşe D., 4 ay önce Konya’ya yerleşti. Olay akşamı Duran ile Ayşe D. arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında Duran, Ayşe D.’ye şiddet uyguladı. Ayşe D. de evden çıkıp, yakınlardaki parka gitti.

Özgür Duran da Ayşe D.’nin peşinden parka gitti. Parkta Ayşe D.’ye şiddet uygulamaya devam eden Duran’a, kütüphaneden çıkıp yanında yaşadığı teyzesinin evine doğru yürüyen Kadir Şeker, müdahale etti.

KAVGAYI AYIRMAK İSTEYİNCE, KADİRE DE SALDIRDI

Ancak Duran, Şeker’e de saldırdı. Boğazını sıktığı Şeker’i yere yatırıp, yumruklamaya başladı.

Kadir Şeker, kurtulduktan sonra kaçmak istedi. Duran ise peşinden gittiği gence tekrar saldırdı. Bunun üzerine üniversiteye hazırlanan genç, meyve soymak için yanında taşıdığını belirttiği bıçağı çıkardı. Boğuşma sırasında bıçak Özgür Duran, kalbine saplandı. Şeker, olay yerinden kaçtı.

Ayşe D.’nin ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Duran, yaşamını yitirdi.

ÖZGÜR DURAN’IN 19 SUÇ KAYDI VAR

‘Kasten yaralama’, ‘hırsızlık’, ‘yağma’ ve ‘uyuşturucu madde ticareti’ suçlarından toplam 19 suç kaydı olan Duran’ın cenazesi otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi. Yüzünde çok sayıda yara izi bulunan Kadir Şeker ise sevk edildiği adliyede ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

‘OĞLUMUN AMACI KADINI KURTARMAKTI’

Baba Cengiz Şeker, “Oğlum fen lisesi mezunu. Karıncayı bile incitmeyecek yufka yürekli birisi. Üniversiteye hazırlanmak için Konya’da dershaneye gidiyordu. Dershaneden çıkıp, eve giderken bir erkeğin kadını dövdüğünü görüyor. Kadını kurtarmak için araya giriyor. Adam bu sefer oğluma saldırıyor. Oğlumun boynunda, suratında yaralar var. Boğazını sıkmış. Elinden zor kurtulmuş. Yine üzerine saldırmış. Bir arbede yaşanmış. Bu arada bıçaklama olayı olmuş. Çok üzgünüz. Karşı tarafın ailesine de baş sağlığı diliyoruz. Bizim çocuklarımızın da harcanmaması gerekir” dedi.

Oğlunun doktor olmak istediğini kaydeden baba Şeker, “Oğluma ‘tıp fakültesini kazanırsan seni dershaneye göndereceğim’ dedim. Bana ‘Söz veriyorum’ dedi. Dershaneye gidiyordu. Çok sıkı çalışıyordu. Doktor olmak istiyordu. Ama başımıza böyle talihsiz bir olay geldi. Benim oğlum bir canı, bir insanı kurtarmaya çalışıyordu. Onun için kendini feda etti” diye konuştu. 

SOSYAL MEDYADA KADİRE DESTEK

Kadir’in şiddet gören bir kadını kurtarmak istediği için ‘katil’ olduğunu söyleyen sosyal medya kullanıcıları Twitter’da #kadiricinadalet hashtagiyle Kadir’e destek oldu.

Kullanıcılar, “Eğer o müdahale etmeseydi şu an bizler bir kadının daha ölüm haberini paylaşıyorduk” ve “Kadir Şeker, meşru müdafaa kapsamında beraat ettirilmelidir” ifadelerine yer verdi.

https://twitter.com/idemErden3/status/1226642305383309313?s=20
https://twitter.com/uzaydangelmecns/status/1226727478888103937?s=20
https://twitter.com/Turkishd__lite2/status/1226307423775993856?s=20
https://twitter.com/aliaydqmz/status/1226240651987214341?s=20

Related posts

‘Çok biliyorsan, sen yap’ işten çıkarma sebebi değil

Bursa Yaşam

Nilüfer’in Mini Bostanı’nda hasat zamanı

Bursa Yaşam

Türkiye’de Y kuşağının yüzde 75’i online tehdide maruz kalıyor

Bursa Yaşam