reklam
reklam

BURSA YAŞAM | Bursa Haberleri, Bursa, Bugün ve Son Dakika

reklam

EVDEYİZ, OKUYORUZ!

reklam
EVDEYİZ, OKUYORUZ!
İletişim Uzmanı Dilek Şen( dileksen@bursayasam.com.tr )
31 Mart 2020 - 13:01

EVDEYİZ, OKUYORUZ!

Modern toplumun getirisi olarak hızlı yaşıyor ve pek çok şeyi sadece ucundan tutabiliyorduk son yıllarda. Yapılacak çok işimiz, gidilecek çok yerimiz ve hep planlanacak günlerimiz oluyordu. Ve bir gün hepimize yaşamdaki en önemli değerin sağlık, sağlıklıyken yapılacak en güzel şeyin ailemiz ve sevdiklerimizle kucaklaşmak olduğu hızlıca hatırlatıldı.

Şimdi evlerimizdeyiz, sağlıklı yarınlar için kendimizi izole ediyor ve sosyal mesafemizi koruyoruz. Evlerimizde yapmamız gereken işlerimizi tamamlıyor ve kendimize vakit ayırıyoruz. Bu süreci keyifli hale getirmenin en güzel yolu bolca film izlemek, müzik dinlemek ve elbette kitap okumak. Hiçbir yere yetişme kaygısı olmadan sakin bir zihinle kitap okumanın keyfini çıkarma zamanındayız.

Dünya üzerinde farklı dönemlerde pek çok salgın yaşanmış ve bu süreçler edebi eserlerle günümüze aktarılmıştır. Bu günlerde okunacaklar listemizde en başa “tüm zamanların en iyi hikaye antolojisi” olarak adını yazdıran, Dünya Edebiyatının ilk hikayecisi ve İtalyan Edebiyatında düzyazının babası olarak kabul edilen Giovanni Boccaccio’ nun başyapıtı “DECAMERON” u alıyoruz.

1348 yılında Avrupa’yı toplu ölümlerle sarsan veba salgınından kaçmaya çalışan 7 genç kadın ve 3 erkekten oluşan bir grubun Floransa’nın kırsalına sığınmak için çıktıkları yolculukta, yolu devam edilebilir kılmak ve eğlenceli vakit geçirebilmek adına her birinin anlattığı hikâyelerin birleşimidir DECAMERON. Bu hikâyeler kimi zaman aşk öyküleri, kimi zaman kahramanlık maceraları, kimi zamansa vebanın yansımaları üzerinedir. Herkesin 10’ar tane hikâye üreterek 10 günlük yolu tamamlamasıyla elde edilen 100 farklı hikâyenin çıkarımı; Ortaçağ Avrupa’sının karmaşık ve zengin gündelik hayatının derlenmesi olmuştur.

Hem o günleri anlayabilmek, hem de moral gücümüzü yüksek tutabilmek için keyifle okunacak bir eserdir.

Yine benzer bir şekilde salgının toplum üzerindeki etkisi, yayılma gücü ve bireyin topluma uyumlanması ve aslında kendini keşfederek aydınlanması üzerine 1998 Nobel Edebiyat ödüllü Portekiz’ li yazar Jose Saramago’ nun 1995 yılında yazdığı “KÖRLÜK” listemizde başı çekmektedir.

Bilmediğimiz bir ülkenin bilmediğimiz bir şehrinde trafik lambasının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın bembeyaz bir körlüğe gömülür. Ve salgın tüm hızıyla ülkeye yayılır, yönetim, düzen ne varsa darmadağın olur; tüm körler karantinaya alınır. Yaşam durmuş ve tek kaygı hayatta kalmak olmuştur. Kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan ve oradan kurtulmayı başarınca da birlikte yaşamaya devam eden biri çocuk 7 kişiye odaklanmıştır kitap. Bu gruba içlerinden gözleri gören bir kadın rehberlik etmekte ve cehenneme dönen kentte hayatta kalma mücadelelerine yön vermektedir. KÖRLÜK çok yüksek bir betimleme gücüyle anlatılan kaotik dünya insanın karanlık yüzünü simgelemektedir.

Bu roman beklenmedik felaketler karşısında insanın bencilliği ile kendi kurduğu düzeni yıkması, değer yargılarını çökertmesini anlatırken; yıkılış zannedilen uyanışı ve yeniden dirilişi anlatıyor okuyucusuna. Gerçek körlüğün gözlerde değil zihinlerimizdeki karanlık olduğuyla yüzleştiriyor bizleri.

Kendimize ve kitaplarımıza vakit ayırmanın tam zamanı, @kitappaydası ile evdeyiz, okuyoruz mottosundayız, sizleri de bekliyoruz!

reklam

© 2020 Bursa Yaşam. Tüm Hakları Saklıdır.