Bursa Sağlık

Eczaneler önündeki uzayan kuyruklar ile ilgili Bursa Eczacılar Odası açıklama yaptı

Geçtiğimiz günlerde eczaneler önünde vatandaşların uzun kuyruklarda beklemesi ve bazı ilaçları bulamaması sosyal medyanın gündeminde yer almıştı.

 

Konu ile ilgili olarak Bursa Eczacılar Odası bir açıklama yaptı

 

Son günlerde artan nöbetçi eczane kuyruklarının sorumlusu eczacınız veya eczacı odaları değildir.

 

1 Ocak, 1 Mayıs gibi resmi tatil günlerinde ve bayram tatillerinde, normal gece nöbetçi eczane sayısından cok daha fazla sayıda nöbetçi eczane görevlendirilir. Nöbet sistemini oluştururken de nüfusa dayalı olarak nöbetçi eczane sayıları belirlenir ve bu hesapla Bursa’daki nöbetçi eczane sayımız birçok şehire göre daha fazladır.

 

2021 yılına kadar da eczane önü kuyrukları bu denli artmamıştı ve nöbetçi eczane sayısı yetersizmiş gibi görülmemişti; peki neden?

 

Artan döviz kurları ve yıl sonu olması sebebiyle ilaç sanayi ve ecza depoları; eczanelere yeterli miktarda ilac temin edememektedir.

 

Yaşanan kur dalgalanmalari ithal ilaçların ülkemize gelmemesine, hammaddesi yurtdışından getirilen yerli ilaçların ise üretilememesine neden olmaktadır. Ayrica bu yıl mutasyonlar ile güçlenen influenza virüsleri (basit grip, HIN1, kus gribi), bu dönem okulların da açılmasıyla çocuklar hasta olmak üzere toplumda grip salgınlarının artmasına neden olmuştur.

 

Parasetamol, ibuprofen iceren cocuk ates düşürücü ve soğuk algınlığı şurupları, hatta asetilsalisilik asit içeren kan sulandırıcı tabletler gibi sıklıkla kullanılan ilaçlar bile eczanelere yeterli sayının çok altında gönderilmektedir. Hal böyle olunca da vatandaşımız ilaçları bulmak için maalesef eczane eczane gezmek zorunda kalmaktadır.

 

Türk halkı olarak hem pandemi hem de ekonomik sıkıntılardan dolayı cok özel ve zorlu günlerden geçmekteyiz. Bu zorlu süreçte meslektaşlarımız,

geçmişte de oldugu gibi bugün de 7 gün 24 saat eczanelerinde kesintisiz ilaç ve 1. basamak sağlık hizmeti sunarak vatandaşlarımızın yanında yer almaktadır. Sağlıkta şiddetin giderek arttığı ve normalleştirilmeye

çalışıldığı ülkemizde yazılı ve görsel medyada yer alan asılsız birtakım haberlere itibar edilmemesini halkımızdan önemle rica ediyoruz.

 

 

 

Related posts

Bu eczanede ilaçtan çok hediyelik eşya var

Bursa Yaşam

Kadın-ım sergisine Bursalı sanatçıdan 3 eser

Utku ŞAMLI

Meteoroloji’den Bursa’ya yarın için de sarı uyarı geldi

Utku ŞAMLI