reklam
reklam

BURSA YAŞAM | Bursa Haberleri, Bursa, Bugün ve Son Dakika

reklam

Corona virüs 1 temmuz vaka sayıları açıklandı. Düşüş sürüyor

reklam
Corona virüs 1 temmuz vaka sayıları açıklandı. Düşüş sürüyor
01 Temmuz 2020 - 20:21

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 19 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 5 bin 150’e yükseldiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 19 kişi korona virüsten hayatını kaybetti, toplam can kaybı ise 5 bin 150’e yükseldi. Bugün toplam 52 bin 313 test yapılırken, bin 192 yeni vaka tanısı konuldu, toplam vaka sayısı ise 201 bin 98 oldu. Bugünkü 2 bin 311 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı da 175 bin 422’ya yükseldi. Toplam entübe hasta sayısının 362, toplam yoğun bakım hasta sayısının ise bin 35 olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Toplam test sayımız 3,5 milyona yaklaştı. Toplam vaka sayımız 200 bini geçti. Yeni vaka sayılarında istikrarlı bir düşüş sağlayan, tedbirleri uygulamadaki başarısıyla örnek 5 ilimiz: Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir, Düzce. Tüm illerde başarabiliriz.” dedi.

Dünkü sayılar ise şöyleydi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Salgına karşı verilen mücadele ortak mücadelemiz için verilen mücadeledir. Emek verenleri sağlık camiası adına kutluyorum.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Hastalığın gündemden düşmesi mevcut şartlarda mümkün görülmüyor.”

Sağlık Bakanı Koca: “Zaman kazanmak için kısıtlarla elde edilen sonuçlar mücadele üstünlüğü sağlamamıştır. Asıl olan hayatın içinde elde edilecek sonuçlardır. Başarının yeni kıstası budur.”

Sağlık Bakanı Koca: “Yeni vaka sayılarımızda binin altına inme başarımızdan sonra yakın günlerdeki artışlarla tedirginlikler yaşamaya başladık. Vaka sayılarındaki artışlar, kolaylıkla kontrol altına alınacak sayılardadır. Salgınla mücadele bizlerden imkansız olanı istemiyor. Virüs gerçeğini dikkate alarak hayatımızı devam ettirmeliyiz.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Virüsler ve tedbirler konusunda yanlış bilinen bazı noktalar var. Virüsün hasta etme gücünün zayıfladığı düşüncesi bilimsellikten uzaktır.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Maske kullananların bir kısmının dikkatli olmadığı görülmektedir. Maskelerin kullanım süreleri sınırlıdır. Günlük maskeler tekrar tekrar kullanılmamalıdır.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Covid-19 ile mücadelenin bu döneminde yapıcılığımız ve iyimserliğimizi korumalıyız. Sağlığın bir bütün olduğunu ve ihmal edilemeyeceğini unutmamalıyız.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Son 1 hafta içinde İstanbul’daki vakaların tüm vakalara oranı yüzde 51,16’dır.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın nüfusa oranla vaka sayısı en az olan şehirlerdir. Gümüşhane’de iki haftadır hiç vaka görülmemiştir.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Mecbur kalmadıkça toplu tören ve kutlamalardan uzak kalmalıyız. Tatil için, tatilin de amacına uymak üzere kalabalıktan uzak yerler seçilmelidir.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Son 1 ayda en fazla vaka 25-45 yaşları arasında görülmektedir. Hareketlilik arttıkça virüsün taşınma durumu da artıyor. Büyüklerimiz bugün, dünden daha fazla risk altındalar.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Hayatı eve sığdırdığımız, büyüklerimizi evlerinde tuttuğumuz günlerin avantajlarını koruyamıyoruz. İçimizi acıtan her kontrolsüz davranış, bir büyüğümüzü kaybedecek kadar riskli olabilir.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Okulların açılmasında daha zamanımız var. Bilim Kurulunda bu konu gündeme gelmedi. Bunu salgının seyri belirler. Okulların açılmamasına yönelik herhangi bir yaklaşımımız olmadı.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “(65 Yaş üzeri vatandaşların sabah saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasıyla ilgili) Büyüklerimizle ilgili kısıtlamanın devam etmesi gerektiğini Bilim Kurulu öneri olarak söylüyor. Özellikle vefat edenlerin, yoğun bakım ve entübe olan hasta sayımızın yaş ortalamasının giderek artığını görüyoruz. Gençlerin serbestlikleriyle bu virüsü daha rahat taşıdığını görüyoruz. Kısıtlamanın devamından yanayız. Düğünler için de Bilim Kurulu’nun önerisi olmuştu. “

reklam

© 2020 Bursa Yaşam. Tüm Hakları Saklıdır.