Sağlık

Çin’de salgına karşı pet şişeli önlem

Çin’de şuana kadar 722 kişinin ölümüne neden olan corona virüsü salgını nedeniyle maske stokları tükendi. Maske bulamayan Çinliler poşet ve pet şişelerle önlem almaya çalışıyor.

Bugüne kadar 722 kişinin ölümüne yol açan ve hızla yayılan korona virüs nedeniyle Çin’de hem maske kıtlığı yaşanıyor, hem de halk arasındaki panik artıyor. Çin halkının bu koşullar altında virüsten korunmak için başvurduğu bazı yöntemlerse çaresizliğin boyutunu gözler önüne serdi.

Havalimanlarında bazı Çinliler, solunum yoluyla bulaşan virüsten korunmak için başlarının üzerine poşet ve pet şişe geçirmiş halde görüntülendi.

BBC için Çin’de kameramanlık yapan gazeteci Edward Lawrence’ın paylaştığı bir karede, bir havalimanındaki kadın hem maske, hem de plastik poşetle görünüyor.

Çin’de şu an yüz maskesi takmayan yolcuların herhangi bir toplu taşıma aracına binmesine izin verilmiyor.


Ancak birçok kentte de maske kıtlığı yaşanıyor. The Guardian gazetesinin yayınladığı görüntülerde, Jiujiang’daki bir fabrikanın dışında insanların maske için birbirleriyle yarıştığı görülüyor.

Twitter’da paylaşılan görüntüler, insanların kafalarında plastik pet şişelerle gezdiğini ya da bedenlerinin etrafına plastik poşetler geçirdiğini gösteriyor. Bir taksici ise ön koltuk ve arka koltuğu kartonla ayırmış.

Hong Kong’dan gelen görüntülerde ise marketlerin neredeyse yağmalandığı, rafların bomboş kaldığı görülüyor. Bu arada Çin’e bağlı yarı özerk Hong Kong yönetimi de bir dizi önlem açıkladı ve iki ülke arasındaki geçişleri sınırladı. Çin ile Hong Kong arasındaki uçak seferleri yarıya indirildi, Çin anakarasına yapılacak seyahatlere izin verilmeyeceği de duyuruldu.

Öte yanan Çin’in futbol federasyonu da Çin Süper Ligi de dahil olmak üzere ülke çapındaki bütün futbol maçlarının askıya alındığını açıkladı.

Karantina altındaki Wuhan’daki bomboş sokakların fotoğrafları, uluslararası haber ajansları tarafından servis ediliyor.

İsveçli mobilya devi Ikea, Çin’deki tüm dükkanlarını geçiçi olarak kapattığını duyurdu. Reuters haber ajansının aktardığına göre, mobilya devi 30 mağazasının tamamını kapatma kararı aldı.

Küresel gelirinin yüzde 10’unu Çin’den kazanan Starbucks’ın ülkede 4 bin 300 mağazası bulunuyor.

Salgının yayılmasını önlemek için McDonald’s, KFC ve Pizza Hut da pek çok restoranını kapatacağını duyurdu. Nestle ek biyogüvenlik önlemleri aldı.

İmalat sanayi de salgından etkilenirken Toyota üretimi durdurdu, Honda bölgedeki çalışanlarını tahliye ediyor.
Related posts

Çin’de koronavirüsten can kaybı 1114’e çıktı

Utku ŞAMLI

Dünyada 160 bin, Türkiye’de 3 bin çocuk kanser kıskacında

Utku ŞAMLI

Sağlık Bakanı Koca: “Ülkemizde vaka görülmesi mümkündür”

Utku ŞAMLI