Bursa Güncel Yeme İçme

Bursa’ya özgü 10 efsane lezzet

Tarihi ve doğasının yanının yanı sıra yemekleriyle de bir efsanedir Bursa.

Bursa halkının damak lezzeti oldukça iyidir, bunu zengin ve lezzetli sofralarından anlayabilirsiniz. Namı sadece yerelde kalmamış, dünyaya yayılmış lezzetleri barındıran nadide bir şehirdir Bursa

İşte namı Bursa’dan dünyaya yayılmış efsane lezzetler

1-İskender Kebap

İskender kebap veya iskender döner, İlk sırayı kesinlikle hak eden bir lezzet. Bursa yöresinin meşhur kebap yemeklerinden biridir. Türk mutfağının baştacıdır diyebiliriz. 1867 yılında Kayhan Çarşısı’nda başlamıştır. Görünüşü pideli köfteyi andırsa da pideli köfteden farklı bir lezzettir. Şehir dışından gelen kişinin ilk tadacağı lezzet olduğundan eminiz.

2-Pideli Köfte

Hazır, pideli köfteden bahsetmişken onu da tanıtalım hemen. Bursa şehrinin ismiyle anılan yemekler dendiğinde akıllara ilk gelen lezzetlerden biridir pideli köfte. Eğer yolunuz Bursa’ya düşerse pideli köftenin en güzelini Tarihi Kayhan Çarşısı’nda yiyebilirsiniz.

3-İnegöl Köfte

İsmini, Bursa’nın büyük ve gelişmiş ilçelerinden biri olan İnegöl’den almaktadır. İnegöl köfte 110 yıldan bu yana aynı şekil ve aynı lezzet ile hazırlanan lezzetli bir yiyecektir. İçinde dana eti ve kuzu eti beraberce kullanılır. Şekli diğer köfteler gibi yassı değil, adeta bir parmak şeklindedir.

4-Cantık

Görünüşü ve tadından dolayı pideyle karıştırılır, fakat pide tüm şehirlerde bulunurken cantık, Bursa’ya özgüdür. Mayalı hamurdan yapılır, yuvarlak şekilde servis edilir. Kenarları hamur, ortası kıymadır. Başka şehirlerde pideye benzetilse de pide, cantık yanında sadece ikinciliği konuşur

5-Tahinli Pide

Bursa’da 100 yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen tahinli pide, kent sakinleri ve turistlerin özellikle kahvaltılarda vazgeçemediği damak tatlarının başında geliyor. Halk arasında Tahanlı olarak da anılır.

6-Bağdat Hurma Tatlısı

Bursalı değilseniz ismini bile daha önce duymadığınız bir tatlı ile tanıştıralım sizleri; Bağdat hurma tatlısı. Bursa’ya özgü olan hurma tatlısı hala dünyada ve Türkiye’de sadece burada yapılıyor. Sağlıklı bir tatlı alternatifi olan hurma tatlısını denemenizi tavsiye ediyoruz.

7-Cevizli Lokum

Bursa’nın hemen hemen her köşesinde bulabileceğiniz cevizli lokum, yörede genelde kınalarda dağıtıldığı için kına lokumu olarak da bilinir. Cevizli lokum yanında içebileceğiniz bir çayla doyumsuz bir lezzete ulaştırıyor.

8-Kestane Şekeri

Bursa yöresel lezzetleri listesinin olmazsa olmazlarından biri de kestane şekeridir… Özellikle başka şehre gidecekseniz sizden istenecek şeylerin başında gelir. Eşinize dostunuza hediye olarak götürebileceğiniz en lezzetli tatlardan biri.

9-Muradiye Çorbası

Yapımında tavuk kuşbaşı, kabak, şehriye, havuç, yoğurt, tereyağı ve un kullanın çorba Bursa’nın en meşhur çorbalarından biridir. Muradiye çorbası hem görüntüsüyle gözünüze, enfes tadıyla midenize hitap edecektir.

10-Kemalpaşa Tatlısı

Bursa yöresel lezzetleri listesinde aslında hemen hemen her yerde rastladığımız, hatta evde annelerimizin yaptığı Kemalpaşa tatlısı var. Şerbetli tatlıların en çok tercih edilenleri arasında olan tatlı, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine aittir ve ismini buradan almıştır.

Bursa’da kültürel bir tura çıkmak isteyenler için mutlaka tadılması gereken enfes yemekleri sizin için derledik. Yazının başında dediğimiz gibi Bursa halkının damak tadı oldukça iyidir. Çünkü Bursa halkı sevdiği yemeği yer, yediği yemeği efsaneleştirir.

Related posts

Motosikletini satmak için buluştuğu kişi test sürüşünde motosikleti çaldı

Bursa Yaşam

Şehit ailesine anlamlı ziyaret

Bursa Yaşam

Tarlaya mobese kurdular…Kahvede ekran başında çay keyfiyle hırsız nöbeti tutuyorlar

Bursa Yaşam