Bursa Yaşam
Bursa Ekonomi

Bursa firması olan Emirtrans, 2O23 yılında da büyümeye devam edecek

“40 yıllık kağıt sektöründe tecrübe ve 15 yıllık teknik tekstil birikimi ile Dijital Tekstil Baskı sektörüne Süblimasyon baskı kağıdı üreten ve Bursa firması olan Emirtrans, 2O23 yılında da büyümeye devam edecek. Kalite olarak da Avrupa’da bu işin duayenleri dediğimiz firmalarla emsal olacak derecede işler yapıyoruz” diyen Emirtrans Firması Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Aykon Yılmaz Bey ile Tekstil News Dergisi bir söyleşi gerçekleştirdi. Şimdi Aykon Yılmaz Bey’i ve Emirtrans firmasını yakından tanıyalım…

Tekstil News: Aykon Yılmaz’ı ve EmirTrans firmasını daha yakından tanıyabilir miyiz?

Aykon Yılmaz: “1978 İstanbul doğumluyum. Öğrenim hayatımı Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi (İngilizce) bölümü mezunuyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Biz Bursa’da 1981’den beri Kağıt işi ile iştigal eden bir aileyiz. Doğduğumdan beri yani 40 yıldır Kağıt Sektörünün içindeyim. Şimdiye kadar yurtdışında 20 civarı kağıt fabrikasını ziyaret etmişimdir. Kağıtla ilgili tüm fuarlara katılım sağlıyorum ve gelişen teknoloji ve bilgiyi yakından takip ediyorum” dedi.


Tarihçemizi şöyle anlatmak istiyorum; “Babam Ahmet Yılmaz 1981’den bugüne kadar kağıt sektörünün içerisinde olup kağıt ve matbaa malzemeleri gibi bir matbaanın ihtiyaç duyabileceği tüm ürünleri tedarik eden firmamız Aymat Matbaa Market faaliyetlerini sürdürmektedir. Emirtrans Süblimasyon ise müşterilerimizin talepleri doğrultusunda 2O13 yılında kuruldu. Bursa şehri, yüzyıllardır tekstilin dünyadaki önemli merkezlerinden biri. Dijital bazlı üretim, tekstil dünyasının içine girmesiyle beraber bizde bu sektörde olmamız gerektiğini düşündük ve yatırım kararı aldık. Baskı ile ilintili bilgi birikimimiz, iş ortaklarımızın işlerinin kolaylaşmasını sağladı” dedi.

Tekstil News: Sizi bu işlere yönlendiren sebep ne oldu?

Aykon Yılmaz: Emirtrans’ı 2013 yılında kurduk. Aile olarak uzun zamandır kağıt sektörünün içinde olduğumuz için bir öngörüde bulunduk. Bu öngörümüz; Basılı yayınların yani dergiciliğin, gazeteciliğin 2010’lu yılların başında basılı yayıncılığın dijitale kayacağını düşündük. Bizim de bu süreçte Dijital baskı tarafında arayışlarımız başladı.
Bursa’da tekstil sektörü özellikle Polyester tekstilde dünyadaki merkezlerinden biri. Daha sonra bizim eski şirketimiz olan ve halen faaliyetleri devam eden Aymat Matbaa şirketimizde Süblimasyon Baskı Kağıtları ticaretine başladık 2010’lu yılların başlarında.
Aradan biraz zaman geçince şunu gördük ki; Bu sektör çok büyük ve çok daha büyüme potansiyeline sahip. Bu işin hakkını vererek yapmamız gerektiğini düşündük. Bir karar vermeliydik… Ve bu işin yerini, şirketini her şeyini ayıralım ve konsantrasyonumuz tamamen apayrı bir şirket olsun diye kurumsal ve uzman bir firma haline dönüşelim istedik. 2013 yılında “Emirtrans” markası ile tam olarak Sublimasyon Kağıt işini profesyonel bir şekilde başlatmış olduk.


Akabinde tabi sektöre ilk girdiğimiz yıllarda kalite ve üretim kapasitesinde olsun ilk yıllarımız Ar-Ge ile geçti. Nerdeyse iş yapamadık desek yeridir. Yüzlerce ton kağıdı istediğimiz kalitede olmasını sağlamak için heba ettik diyebilirim. 2 yıl boyunca firma kendi kendini idare etmeye çalıştı. İkinci yılın sonunda uzun süreli araştırmalarımız sonucu müşterilerimizin istediği kalitede kaplamalı ve kaplamasız kağıtları üretmeyi başardık.

Tekstil News: Emirtrans’ın Pörtföyünde ve ürün gamında hangi kağıt çeşitleri yer almaktadır?

Aykon Yılmaz: Emirtrans’ın ürün gamı çok geniş, biz 110cm’den 3.20cm’e kadar süblimasyon kağıdı üretip satıyoruz. 110cm’i genelde eşarp-salcılar kullanır, 160cm’i bayan giyimciller, geniş enleri ise halıcılar ve perdeciler kullanır. Biz Emirtrans olarak 110cm’den 3.20cm’e kadar kaplamalı ve kaplamasız kağıt çeşitleri üretiyor ve satıyoruz. Tabi en çok tutulan kaliteler ise 40-50gr. gazete kaplama dediğimiz ürünlerimiz, beyaz kaplamalı ürünlerimiz ve ayrıca kaplamasız olarak Almanya’dan ithal ettiğimiz bir ürünümüz var. Hamurundan ilaçlı olan bir kağıt ürünümüz bulunmaktadır. Almanya’dan getirmiş olduğumuz bir ürün bu. Daha kağıdın ilk oluşumu olan hamurunda bir kimyasal ürün kullanılmakta ve ayrıca kaplamaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Tekstil News: Kaplamalı ve Kaplamasız Kağıt ne demek? Bazıları buna İlaçlı-İlaçsız olarak isim veriyorlar. Bu konuyu biraz daha ayrıntılı anlatır mısınız?

Aykon Yılmaz: Bizim fabrikamızda Kaplama için 2 ayrı ilaçlama makinamız bulunmaktadır. Finlandiya ve İsveç’den ithal etmiş olduğumuz Jumbo bobin kağıtları bu özel makinalarımızda kendi geliştirmiş olduğumuz -coating metodları- ve özel ilaçlar-kimyasallar ile kağıtların yüzeyleri ne sürüm yaparak kaplamalarını gerçekleştirmekteyiz. Bu işlem sonucu ortaya çıkan ürüne de “kaplamalı süblimasyon kağıdı” yada diğer bir tabir ile “ilaçlı süblimasyon kağıdı” diyoruz. Dijital Baskı Sektöründe ise tüm bu kağıtlara “Transfer Baskı Kağıtları” denir.
Kalite olarak da Avrupa’da bu işin duayenleri dediğimiz firmalarla emsal olacak derecede işler yapıyoruz. Ülkemiz artık Süblimasyon Kağıdında çok iyi bir noktadadır. Bu arada Kaplamalı kağıt ve kaplamasız arasında netlik ve canlılık farkı oluyor. Kaplamalı kağıtlarda sürülen kimyasal sayesinde boya kağıdın üzerinde kalıyor ve boyanın tamamı kağıda aktarılıyor. Süblimasyonun mantığında zaten boyanın tamamının kumaşa aktarılması yatmaktadır. Süblimasyonda istenen de budur. Kağıdın üzerine basılan boyanın tamamının kağıda aktarımı süblimasyon teknolojisinin ana kuralıdır. Ürün gamlarımız 25gr’dan 50gr’a kadar kağıt çeşitlerimiz bulunmaktadır. 25gr’lık kağıtlar piyasada en çok tercih edilen kağıt çeşidimizdir. Piyasada ince gramaj kağıtlara ciddi bir yönelim var diyebiliriz.

Tekstil News: İhracat yapıyor musunuz? Ve ihracatınızı geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Aykon Yılmaz: İhracatımız şimdilik %20 oranında fakat biz bunu kısa vadede %50’ye çıkarmayı planlıyoruz. Önümüzdeki 3 yıl için ihracat kadromuzu kurduk ve her geçen gün güçlendiriyoruz. İhracat için yurtdışı fuarlara katılım sağlamaya ağırlık veriyoruz. Sektörümüzle ilgili yurt içi ve yurtdışı fuarları yakından takip ediyoruz. Özellikle Türkiye’de ve Avrupa’da düzenlenen Fespa fuarlarına stantlı katılım katılıyoruz. 2023 yılında Münih Fespa 2023 fuarına katılacağız. Standlı katılamadığımız fuarlara ise ziyaretçi olarak gideceğiz. Sektörümüzle ilgili teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Hedefimiz ihracatımızı artırıp ülkemize döviz kazandırmak. Tabi ki bu arada şirketimizi finansal olarak güçlendirmek, rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir marka haline getirmek.


Tekstil News: Dünya’da neler oluyor? Önümüzdeki yıllarda Tekstil Sektörünü ve Ekonomiyi ne gibi sorunlar bekliyor? Ve Siz bu sorunlara kendinizi ve firmanızı hazır hissediyor musunuz?
Aykon Yılmaz: Dünyada pandemiden sonra taşlar yerinden oynadı, kartlar yeniden karılıyor… Tabi şimdiden gelişmeleri ön görmek biraz zor. Müneccim bile olsanız yine zor. Olaylar o kadar hızlı gelişiyor ve biran da başka yerlere evriliyor ki anlamakta zorlanıyoruz. Rusya ve Ukrayna Savaşının etkileri, 2 yıllık pandemi buhranından sonra hepimizin dengesini bozdu.

Türkiye olarak tarafsızlığımızı korumamız şart. Aksi halde enflasyonist bir Ekonominin çarkları arasında eziliriz. Bazı şeyleri ön görebilmek elbette biraz zor. Soru işaretleri ve belirsizlik had safhada. Avrupa’nın içinde bulunduğu gaz sıkıntısı ve enflasyonun yükselmesi ile tekstil ve hazır giyim taleplerinde azalmalar yaşanıyor. Bunları son aylardaki ihracat rakamlarında görebiliyoruz. Bizim Tekstil sektörü olarak ihracatımızın %60’ı Avrupa’ya. Ve bizler bu zincirin bir halkasıyız.
Şimdi Avrupa gaz sıkıntısı ile beraber üretim metodlarında değişikliklere gidecek. Artık eski tip dediğimiz rotasyon baskıdan daha “ fast fashion” daha hızlı tüketimlere, daha kişisel ürünlere geçiyorlar. Eskiden bir yaz bir de kış sezonu vardı. Moda sektöründe duyuyoruz 8 sezon 12 sezon ürünlerden bahsediyorlar. Artık dijital de çok hızlı bir şekilde baskı yapılım üretime geçebiliyorsunuz. Ülkemizin bu konuda çok iyi bir durumda. Dijital Baskı altyapısı çok önemli.

Dijital teknolojilerin gelişmesi ile beraber baskı hızı ve baskı maliyeti olarak çok da ucuzladı. Konvensiyonel baskılardan maliet olarak daha ucuza gelmeye başladı. Boya fiyatlarının ucuzlaması, makine hızının artması Dijital Tekstil Baskı Sektörünün önemli bir iş kolu haline gelmesine neden oldu. Bizim aylık 1.000 ton kapasitemiz var. Bu kapasitemizin %90’ını kullanıyoruz.

 

Kaynak

Related posts

“Dağ-Der Bayramlaşma Danışığı” coşku ile kutlandı

Bursa Yaşam

UEDAŞ, enerjinin geleceğiyle Ankara’da

Bursa Yaşam

Bursa’da 3,1 şiddetinde deprem!

Bursa Yaşam